Blog sitesi tasarımı, kurumsal firmalar kadar bireysel kullanıcıları da ilgilendiriyor. İnternet üzerinden görünür olmak ve geniş bir kitleye hitap etmek isteyenler blog tasarımına önem vermelidir. İnternet dünyasının büyük bir bölümünü oluşturan blog siteleri, herhangi bir konu hakkında bilgi ve detayların yer aldığı mecralardır. Birbirinden farklı konularda açılabilen blog sitelerinde temel amaç kullanıcıya faydalı bilgiler sunmaktır. Bu yüzden kullanıcı dostu ve özel bir tasarıma sahip olması gereken blog sitelerinde profesyonel web tasarım çok önemlidir. Bu yazımızda blog tasarımı hakkında bilinmesi gereken tüm önemli soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Blog Tasarımı Nedir? Nasıl Olmalı?

Blog Sitesi Nedir?

Blog sitesi kurulumu son derece hızlı ve basit olan internet siteleridir. İnternet dünyasında blog adıyla ifade edilen kavram genellikle yazı ve yorumların yer aldığı bir platforma işaret eder. Kişisel veya ticari bir alanda yazılabilen blog siteleri, internet kullanıcılarına çeşitli konular hakkında bilgi veren bir mecradır. Bir sunucu ve domain gibi her internet sitesi için gerekli özelliklere sahip olan blog siteleri, internet dünyasında oldukça işlevseldir.

Örneğin bir yemek tarifi hakkında bilgi almak istiyorsunuz. Bunun için internetten yemeğin malzemelerini, yapılışını ve püf noktaları öğrenmek için araştırma yapmak istediniz. Bu noktada arama motoruna yapacağınız araştırmanın ardından yemek tarifiyle ilgili karşınıza çıkan yazı odaklı siteler blog siteleridir. Blog sitelerinde temel özellik temin odaklı ve metini destekleyen görseller ön plandadır. Dolayısıyla video anlatımlı internet siteleri blog siteleri yerine geçmez.

Blog Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Blog sitesi türleri, genellikle açılan internet sitesinin kullanım amacıyla ve konusuyla doğrudan ilgilidir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi blog siteleri herhangi bir konu hakkında yazılabilir. Spor, tarih, yemekler, oyunlar, moda, ev eşyaları, dekorasyon kısaca aklınıza gelecek her alanda blog sitesi vardır. Blog sitesinde temel amaç internet kullanıcılarına spesifik konular hakkında bilgi vermek ve bunun yanında ihtiyaca göre ürün satmaktır. Günümüzde blog sitesi çeşitleri denince akla ilk gelenler şunlardır:

 • Kişisel blog sitesi
 • Tematik blog sitesi
 • Topluluk blog sitesi
 • Kurumsal blog sitesi

Görüldüğü üzere bu blog sitelerinin her biri farklı konu ve farklı amaç taşıyabilir. Örneğin kişisel blog sitesinde temel hedef, kişinin hayat hikayesi veya günlük yaşamından kesitler taşır. Dolayısıyla bu kişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler bu blog sitesini düzenli olarak takip edebilirler. Öte yandan topluluk odaklı blog siteleri ise adından da anlaşılacağı üzere bir topluluğa yöneliktir. Bir oyun grubu veya aynı tür müzik dinleyen kişilerin bir araya geldiği metin odaklı platformlara topluluk blog sitesi denir.

Blog Sitesinin Önemi Nedir?

Blog sitesi önemi mutlaka profesyonel koşullarda yapıldığında ortaya çıkar. Günümüzde özellikle ticari sitelerde bile blog sayfaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Çünkü web dünyasında Google gibi popüler arama motorlarının temel amacı, internet kullanıcılarına verimli sonuçlar sunmaktır. Bu yüzden herhangi bir konuda web araştırması yapan kişiler, en çok fayda sağlayacağı blog sitelerine yönlendirilir. Bu durum, popüler e-ticaret sitelerinden dünyaca ünlü markaların kurumsal internet sitelerine kadar blog sitesine yönelmektedir. Dolayısıyla web dünyasında rekabette öne plana çıkmak isteyenler profesyonel web tasarım çözümlerine yönelmektedir. İnternet sitesinin kullanıcı dostu ve rakiplerinden öne çıkacak şekilde tasarlanması için profesyonel destek alınması şarttır.

Blog Sitesi Nasıl Tasarlanır?

Blog sitesi tasarımı günümüzde internet kullanıcılarına farklı şekillerde sunuluyor. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, blog sitelerinin kullanım oranı da artmıştır. Bu yüzden blog sitesi kurmak isteyenlere profesyonel ve buna alternatif hazır şablonlar sunulur. Blog sitesi tasarımı öncelikle işinde tecrübeli web tasarımcılar tarafından yapılması gerekir. Çünkü web tasarım kalitesi ne kadar yüksek olursa blog sitesinin kullanıcı dostu olması ve arama motorlarında öne çıkması da o kadar kolay olur.

Öte yandan internet üzerinden pratik bir şekilde web sitesi kurma imkanı veren bazı firmalar vardır. Bu firmalara ait araçlar sayesinde domain ve hosting servisleri hızlı bir şekilde alınır ve blog sitesi kurulabilir. Genellikle kişisel blog sitelerinde hazır şablonlar kullanmak ve hızlı şekilde sonuç almak avantajlı olabilir. Fakat bu noktada blog sitesinin ne kadar ziyaretçi alacağını iyi hesaplamak gerekir. Örneğin çok geniş kitlelere hitap eden bir kişisel blog sitesi kurmayı düşünüyorsanız hazır şablonlar yerine profesyonel destek almanız tavsiye edilir.

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Profesyonel blog tasarımı, alanında uzman web tasarımcılar sayesinde gerçekleştirilir. Herhangi bir konu hakkında kullanıcı dostu ve kaliteli bir blog sitesi kurmak istiyorsanız deneyimli web tasarımcılarına ihtiyacınız vardır. Web tasarım yaparken profesyonel süreçlerde dikkat edilen önemli noktalar şunlardır:

 • Öncelikle hangi konu belirlenir.
 • Blog sitesinin konusu ve amaçları gözden geçirilerek planlama yapılır.
 • Blog sitesinin günlük veya aylık ziyaretçi sayısı hesaplanarak sunucu servisleri belirlenir.
 • Blog sitesine özel sunucu seçildikten sonra domain yani alan adına karar verilir.
 • Alan adının seçiminde blog içeriğiyle ilgili ve özgün olunması gerekir.
 • Niş bir alanda açılacak blog sitesinin kod yazılımı tamamlanır.
 • Web sitesinin teması ve kategori başlıkları belirlenir.
 • Bu kategorilerin ve diğer blog sayfalarının açılışı kontrol edilir.
 • Eksiklerin tamamlanmasıyla birlikte blog sitesi yayına alınır.
 • Siteye düzenli olarak SEO uyumlu özgün içerikler girilir.
 • Blog sitesinin sosyal medya entegrasyonu yapılır.
 • Blog sitesinin tüm mobil cihazlarda sorunsuz çalışması için responsive tasarımı yapılır.

Görüldüğü üzere blog tasarımı sadece hazır şablonlara göre bir web sitesi açıp bu mecrayı metinlerle doldurmak anlamına gelmez. Blog sitesinin kullanıcı dostu olması için geniş kapsamlı bir planlama gereklidir. Tüm bu hizmetleri alanında uzman web tasarımcılara danışarak alıp hayallerinizdeki blog sitesini hayata geçirebilirsiniz.

Blog Tasarımı Nasıl Olmalı?

Blog tasarımı yaparken öncelikle sitenin kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Blog sitesinin hangi internet kullanıcılarını hedeflediği ve buna uygun olarak tema seçimi yapılması önemlidir. Standart web tasarım prosedürlerinin uygulandığı bu süreçte hem blog sahibinin hem de kullanıcıların taleplerine göre bir yol izlenmelidir. E-ticaret sitelerinde de blog sitesi olmasa bile blog sayfaları yer alır. Çünkü bu sayfalar Google algoritmasına göre yeni ziyaretçi çekmenin en pratik yollarından biridir. Blog sitesinin tasarımı hem site içi hem site dışı SEO kurallarına uygun olmalıdır. Dolayısıyla blog sitesinin tasarımında alanında uzman web tasarım ekibine ihtiyaç vardır. Bu alanda tecrübeli ve yaratıcı düşünme becerisi gelişmiş web tasarımcılar sayesinde en kullanışlı ve kaliteli blog sitelerini hazırlamak mümkündür.

Profesyonel Blog Sitesi Kurulumu

Kurumsal blog sitesi kurulumu için firmanın kurumsal kimlik tasarımına uygun hareket edilmelidir. İşletmeler, ticari veya çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiklerinde kurumsal web siteye ihtiyaç duyarlar. Bir web sitenin daha kullanışlı ve popüler olması için blog sayfalarına ihtiyaç vardır. Deneyimli web tasarımcılar sayesinde profesyonel blog sitesi kurulumu yapılabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli kriterler şunlardır:

 • Blog sitesinin hosting hizmeti kaliteli olmalıdır.
 • Sitenin domain adı SEO kriterlerine uyumlu seçilmelidir.
 • Sitenin kod yazılımı hızlı ve sorunsuz çalışacak şekilde tamamlanmalıdır.
 • Hazır şablon ve temalar yerine orijinal tasarımlar seçilmelidir.
 • Sitenin içerikleri anahtar kelimelere göre belirlenen özgün metinlerden oluşmalıdır.
 • Siteye düzenli içerik girişleri yapılmalı ve blog takipçisinin ilgisi yüksek tutulmalıdır.
 • Güncellenen içeriklerde gerekli durumlarda görsel ve video destekli paylaşımlar yapılmalıdır.
 • Blog sitesinin sosyal medya entegrasyonu mutlaka yapılmalıdır.

Bu tür profesyonel hizmetlerde fark yaratmak için alanında uzman blog tasarımcılarına ihtiyaç vardır. Web tasarım ekibini güvenilir ve deneyimli olan blog sitelerinde daha başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Blog sitesinin sahip olması gereken özelliklerine dikkat edilmediği durumlarda ne yazık ki ziyaretçi sayısı istenen seviyenin altında kalacaktır.

Blog Sitesi Özellikleri

Blog sitesi tasarım özellikleri aynı zamanda o sitenin kullanışlılık yönünden etkinliğini gösterir. Kullanıcı dostu tasarıma sahip blog siteleri her zaman büyük ilgi görmeye devam eder. Web dünyasında fark yaratan ve çok sevilen bir blog sitesine sahip olmak istiyorsanız bu sitenin bazı özellikleri taşımasına dikkat etmelisiniz. Genel anlamda başarılı bir blog sitesi şu özelliklere sahiptir:

 • Tematik, kişisel veya kurumsal amaca hitap edebilir.
 • Niş bir konu hakkında spesifik bilgiler sunmalıdır.
 • Kullanıcı dostu tasarıma sahiptir.
 • Çok sayıda ziyaretçiyi aynı anda kaldırabilecek hosting desteğine sahiptir.
 • Sosyal medya entegrasyonu tamdır.
 • Güncel ve SEO uyumlu içeriklerle desteklenir.
 • Responsive tasarımı sayesinde mobil cihazlarda sorunsuz kullanılır.
 • Sitenin teması ve yazı fontları kullanıcı deneyimini geliştirecek şekilde tasarlanır.

Bu tip özelliklere sahip bir blog sitesi her zaman ilgi görmeye ve tıklanmaya devam eder. Eğer internet sitenizin blog dünyasında yeterince ön plana çıkmamasından şikayetçiyseniz, yanlış yaptığınız bazı uygulamalar var demektir. Bu yüzden deneyimli web tasarım ekibinden profesyonel destek alarak blog sitesinin bu özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Blog Sitesinin İçerik Yönetimi

Blog sitesinde içerik yönetimi yaparken SEO uyumlu ve özgün metinlere ihtiyaç vardır. Blog sitesini arama motorlarında üst sıraya taşıyacak temel konu içeriklerin özgün ve SEO uyumlu olmasıdır. Aynı zamanda blog sitesinin tıklanma sayısını ve ziyaretçinin sayfada kalma oranını arttıracak temel unsurlar içeriklerin kalitesine bağlıdır. Blog sayfasında kullanıcının aradığı bilgileri veren içerikler her zaman büyük ilgi görür. Sitenin içeriklerini güncel tutmak ve sürekli yenilemek için SEO uzmanı desteği almak gerekebilir.

Blog Tasarımında SEO Uyumlu İçerik

Blog sitesinde SEO odaklı içerik yönetimi sitenin tasarım süreci kadar önemlidir. Profesyonel web tasarım ekibi tarafından hazırlanan blog sitesinde içeriklerin kalitesi düşük olursa sitenin performansı düşecektir. Bununla birlikte çok iyi içerikler kullanıcı dostu olmayan veya yavaş açılan blog sitelerinde yayınlandığında da benzer sonuçlar ortaya çıkar. Bu yüzden blog sitesinin temasından sayfa açılış hızına, yazı fontundan görsellerine kadar her yönüyle SEO odaklı olması şarttır. SEO ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekle birlikte internet kullanıcılarının bir web siteyi seçmesindeki kriterleri ön plana alır. Blog sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşması ve devamlı tıklanma alması için blog içeriklerinizin SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Blog Tasarımı Fiyatları

Blog sitesi fiyatları, sitenin kullanım amaçları ve kapsamına göre farklılık gösterebilir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi kişisel blog siteleri, kurumsal blog siteleri, tematik blog siteleri gibi çeşitlere göre tasarım yapılmalıdır. Bu kriterler web tasarım sürecini ve planlamasını doğrudan etkileyeceği için maliyetlerde de farklılık oluşmasına neden olur. Bu yüzden blog tasarımı fiyatları her müşteri talebi için değişebilir. Bu konuda kendi ihtiyaçlarınıza göre en uygun fiyatlı seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress ile blog tasarımı!