Yapay Zeka İle Oluşturulan İçerikler; Yapay zeka uygulamaları günümüzde hayatın birçok alanında aktif şekilde kullanılıyor. Özellikle dijital dünyada çok daha sık rastladığımız yapay zekâ içerikleri ise adeta bir insan elinden çıkmış gibi kaliteli ve anlam bütünlüğü sağlayabiliyor. Creatif üretim süreçlerinde de yapay zekâdan yararlanılmaya başlanmasının ardından günümüzde yeni tartışmalar da baş göstermeye başladı.

Adeta bir insan tarafından çizilen sanat eserlerinden hikâyelere, görsellerden seslere kadar pek çok farklı türde içerik günümüzde yapay zekâ ile tasarlanabiliyor. Dijital dünyada hangisinin insan eliyle hangisinin yapay zekâ tarafından hazırlandığını anlayamayacağımız kalitede içeriklerin yer alması ise dikkat çekiyor.

İnternet ve sosyal medya için yapay zekâ ile oluşturulan içerikler birçok yönden avantaj sağlasa da bazı yönlerden dezavantajlar da sunabilir. Bu kapsamda doğru yöntemler kullanmak önemlidir. Özellikle sermayesi içerik olan kişilerin bu alanda yapay zekâ kullanılarak üretilen içerikleri doğru ve etkili şekilde kullanması son derece önemlidir.

Yapay zekâ kullanım alanları günümüzde bir hayli genişlemiştir. Teknoloji, sağlık, sanayi ve sanatta yapay zekâ çözümlerinin her geçen gün artması hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. İnsanlar üzerinden iş yükünü ciddi ölçüde alan yapay zekâ ile birçok alanda farklı hizmetler yürütülebiliyor. Bu kapsamda yapay zekâdan en iyi sonuçları almak için kullanım alanına göre doğru metotları kullanmak gerekecektir.

Yapay zekâ ile neler yapılabileceğine geçmeden önce ilk olarak yapay zekanın ne olduğunu bilmek gerekecektir. Yapay zekâ en basit haliyle makine zekâsıdır. Makine öğrenmesi olarak da tanımlanabilen yapay zekâ, sesli asistanlardan dil çevirilerine, robot uygulamalarından e – ticarete, sanattan sağlık hizmetlerine ve güvenliğe kadar birçok alanda kullanılıyor.

İnsan aklı ile gerçekleştirilebilecek her konuda yapay zekâ uygulamalarına başvurulabilir. Deneyimleri arttıkça geliştirmelerine de devam eden yapay zekâ günümüzde dijital dünyada çok sık tercih ediliyor. İçerik üretiminde de kullanılmaya başlayan yapay zekanın verdiği başarılı sonuçlar sayesinde yapay zeka uygulamalarına çok sık rastlanmaktadır.

Yapay zeka örnekleri günümüzde günlük yaşamda çok sık karşımıza çıkıyor. Yapay zekâ ile oluşturulan içerikler ise son yıllarda öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Yapay zeka ile üretilen içerik ise doğal dil işleme (NLP) algoritmaları kullanılarak oluşturulan içerikleri ifade etmek için kullanılmaya başlayan bir terimdir. Bu algoritma belirli bir metin bütünlüğünü analiz eder ve ardından anlam ve stil bakımından benzer içerikler üretir.

Yapay zekâ tarafından içerik üretilmesi için bir yapay zeka yazma aracına ihtiyaç duyulacaktır. Konunun belirlenmesi ve anahtar kelimelerin kullanımı ile yapay zeka tarafından özgün içerik üretiminin sağlanması mümkündür. Dijital dünyada ‘’içerik’’ olarak tanımlanan birçok unsurdan söz edilebilir. SEO uyumlu makalelerden edebi metinlere, görsellerden seslere ve videolara kadar pek çok farklı içerik bu kapsamda yapay zeka tarafından üretilebilmektedir.

Yapay zeka ile içerik üretmek için başarılı bir yapay zeka yazma programı gerekecektir. Bu tür araçları kullanarak içerikler oluşturulabilir. Yapay zeka tarafından hazırlanacak makaleler benzer yazıları inceleyerek ve analiz ederek buna uygun yeni içeriği hazırlamaktadır.

Yapay zeka (AI) uygulamaları sayesinde günümüzde yapay zeka kullanılarak özgün ve kaliteli içerik oluşturulması mümkündür. Günlük hayatımızda yapay zekayı hali hazırda birçok uygulama aracılığıyla basit düzeyde kullanıyoruz. Yapay zeka sayesinde birçok farklı işlemi kısa süre içinde gerçekleştirmek ve kolaylaştırmak da mümkün hale geliyor. İçerik üretme süreçlerinde de yapay zeka kullanımı bu gibi faydaları sağlamaktadır.

Yapay zeka ile içerik üretmek mümkün olduğu gibi bir kişi tarafından üretilecek içerikten çok daha verimli bile olabilir. Yapay zeka birçok farklı dilde içerikler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Hedef kitleye uygun içerikleri tarayarak hepsinin ortalamasında ve özgün bir içerik de tasarlayabilir.

Bir web sitesi için içeriğe ihtiyacınız olduğunda blog yazıları ve makalelerden görsellere kadar pek çok alanda yapay zekadan yardım alarak içerik üretimi gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu kapsamda birçok farklı yapay zeka yazılımı kullanılabilir.

Yapay zeka metin yazma konusunda da kullanıcılarına çeşitli alternatifler sunmaktadır. Günümüzde bir web sitesi ya da sosyal medya hesabı veya bir e – ticaret sitesi için gerekli tüm içeriklerin yapay zekâ ile yapılması mümkündür. Basit birkaç adım takip edilerek yapay zekâ ile içerik üretim süreci tamamlanabilir.

Yapay zeka ile içerik üretmek için kısaca şu adımlar takip edilmelidir:

 • Yapay zeka yazılım programlarından içerik üretimine en uygun olanı seçilmelidir.
 • Oluşturmak istediğiniz içeriğe uygun olacak ve algoritma tarafından referans alınacak bir şablon seçilmelidir. Örnek seçim aşaması da denebilir.
 • Yapay zekanın ihtiyaç duyacağı verileri ona verin. Firmanızla veya içeriğinizle ilgili bilgileri ve anahtar kelimeler girilebilir.
 • İçeriği oluşturun ve düzenleme aşamasına geçilir.

Yapay zeka tarafından sadece saniyeler içinde tüm gerekli verileri girmenizin ardından istediğiniz içeriği üretmesini sağlayabilirsiniz. Yapay zeka tarafından içerik üretiminin en büyük artılardan biri hem hızlı olması hem de her dilde içeriklerin oluşturulabilmesi olacaktır. İlk aşamada ise mutlaka içerik üretimine uygun bir yapay zeka aracını tercih edilmesi gerekecektir.

Yapay zeka ile içerik üretmek için öncelikle ne tür içeriklerin oluşturulacağına karar vermek gerekecektir. Birçok yapay zeka aracı tarafından şu tür başlıklarda içerik üretimi yaygın olrak yapılmaktadır:

 • Blog İçerikleri
 • Sosyal Medya İçerikleri
 • Ürün Açıklamaları
 • Reklam Kopyaları
 • Açılış Sayfaları vb.

Web siteleri veya sosyal medya için yapay zekadan yardım alarak içerik üretimi gerçekleştirilebilir. İçerik üretimi konusunda başarılı sonuçlar veren yapay zeka uygulamaları sayesinde bir web sitesinde ihtiyaç duyulacak her konuda içerik üretimi gerçekleştirilebilir. Blok yazılarından ürün açıklamalarına kadar birçok seçenekten yararlanmak mümkündür.

Kendi kendine öğrenme becerisine sahip yapay zeka uygulamaları sayesinde çok daha hızlı ve düzenli olarak içerik üretiminin gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Yapay zeka ile oluşturulan içerikler kalitesi ve özgünlüğü ile çoğu zaman ayırt edilemez özelliklere sahiptir. Birçok konuda olduğu gibi içerik üretiminde de yapay zeka kullanımı vakitten kazanmanızı sağlayacaktır. Üstelik kaliteli içerik üretimini zaman içinde gerçekleştirebileceği için en kısa sürede en verimli sonuçların alınması mümkündür.

Yapay zeka metin yazma programı kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Search Engine Optimization (SEO) ya da diğer bir ifadeyle arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin sıralama başarısı elde etmesi ve arama motoru tarafından rahat bir şekilde algılanması için gerekli bir yöntemdir. Bunun için özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak önemlidir. Hem web siteleri hem de sosyal medya platformları için yapay zekâ ile oluşturulan içeriklere başvurmak gerekecektir.

Günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google ise yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklere yönelik çeşitli önlemler alıyor. ChatGPT gibi programlar ile üretilen içeriklere yönelik alınacak bu önlemlerin temel nedeni ise bilginin doğruluğu olduğu ifade ediliyor. Her ne kadar bu yönde çalışmalar olsa da Google tarafından bu tür içeriklerin engellenemeyeceği vurgulanıyor.

Gelişen yapay zekâ teknolojileri sayesinde SEO uyumlu yapay zeka üretimi makalelerinin de kullanılabileceği ifade ediliyor. İçerik üretiminde yapay zekanın artıları olsa da çeşitli dezavantajları da şu an için mevcut. Ancak genel çerçevede yapay zekâ içerik üretiminin SEO açısından ciddi bir sorun teşkil etmediği görülüyor.

Yapay zeka ile içerik üretimi avantajları çok yönlü olarak değerlendirilebilir. Hem web siteleri hem de sosyal medya platformları için üretilecek içeriklerin başta zaman tasarrufu açısından avantajları oldukça fazladır. Oluşturulan bu içeriklerin kullanım avantajları sayesinde günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Yapay zekâ ile oluşturulan içeriklerin avantajlarından bazıları ise kısaca şunlardır:

 • Hızlı ve kolay şekilde oluşturulabilir.
 • Çok daha düşük maliyetlere sahiptir.
 • Daha fazla ve düzenli içerik üretilebilir.
 • Kaliteli ve özgün içerik üretimi sağlar.
 • Fikir bulma ve yazar tıkanması gibi sorunlardan kurtarır.

Yapay zekâ uygulamaları sayesinde üretilen içerikler çok daha kısa sürede oluşturulabileceği gibi yazarlardan kaynaklanan birçok insanı hatadan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu sayede yapay zekanın geleceğin dünyasında içerik dünyasında da daha fazla söz sahibi olması bekleniyor.

Otomatik makale yazma programı kullanılarak oluşturulacak içerikler birçok yönden avantajlı olsa da bazı eksileri de bulunuyor. Özellikle dil bilgisi hataları ve bütünlük konusunda henüz istenen kalite elde edilememiştir. Ayrıca içerikler çok daha robotik gelebilir. Diğer yandan her zaman SEO dostu da olmayabilir. Bu tür içeriklerin SEO dostu olması için bazı ipuçlarını takip etmek önemlidir.

Piyasada günümüzde çok fazla yapay zekâ programı bulunuyor. Ücretsiz veya çok ucuz programlar istenen sonuçları vermeyeceği için kaliteli içerik açısından profesyonel yazılımları tercih etmeniz gerekecektir. Öte yandan SEO başarısı yüksek bir yapay zekâ içeriği için yazılacak konunun da etkili olması önemlidir. Hangi konuda içerik hazırlayacağınıza bu konuda karar vererek işe başlamanız gerekecektir. Yapay zekâ ile içerik oluşturduktan sonra kontrol aşaması son derece önemlidir. Hazırlanan içeriğin baştan sona kontrol edilmesi ve düzenlemesi SEO başarısı açısından önemlidir.

Yapay zeka ile kaliteli içerik oluşturmak mümkündür. Birçok kişi tarafından yapay zekâ tarafından oluşturulan içeriklerin insanlar tarafından üretilen içerikten çok daha kaliteli olduğunu savunmaktadır. Yapay zekâ tarafından yayınlanan çok sayıda metin analiz edilebildiği için bir insan tarafından üretilecek içerikteki kaynak sayısının çok üzerinde bir kaynak yer alacaktır. Bu sayede kalite de artmaktadır.

Yapay zekâ tarafından ayrıca ilgili konuda her dilde yazılmış makaleleri analiz etme becerisi de bulunmaktadır. Bu sayede kaliteye de olumlu şekilde yansımaktadır. Yapay zekâ ile oluşturulan içerikler eğer doğru yöntemler ve programlar kullanırsa son derece kaliteli olacaktır.

Yapay zeka arama motoru uygulamaları tarafından da farklı şekillerde kullanılmaktadır. Google şu an için yapay zekâ tarafından üretilen içerikleri hem doğru bilgi olmaması şüphesi hem de kalitesiz olması nedeniyle engelleme eğilimi göstermektedir. Ancak yapay zekâ araçlarının gelişmesiyle Google araçları tarafından da bu tür içeriklerin tespit edilmesi giderek zorlaşmaktadır.

Google tarafından şu an için herhangi bir yapay zekâ içeriği yasaklanmadı. Yapay zeka ile oluşturulan içerikler otomatik olarak zor algılanacağı için yapa zeka ile içerik üretimi her geçen gün artmaktadır. Kaliteli yapay zeka içeriklerinin tespit edilmesinin oldukça zor olduğu ifade ediliyor.

Yapay zeka ile oluşturulan SEO uyumlu içerik talepleriniz için teklif alın!

SEO ile bağlantılı olan en önemli etkenlerden biri olan içerik planlama hizmetini yapay zeka ile birleştirdik. İyi bir içerik stratejisiyle dijitalde hızla yol alabilirsiniz.