ChatGPT, Nedir? & Nasıl Kullanılır?

ChatGPT uygulamasının kullanımı özellikle son dönemde giderek popülerlik kazandı. İnternet ve sosyal medya kullanıcıları ChatGPT ile yapay zekânın sınırlarını zorlamaya devam ediyor. İnsanlarla diyalog biçiminde iletişim kurmak amacıyla tasarlanan ChatGPT, yapay zekâya sahip bir chat robotudur. Teknoloji dünyasında son dönemde ciddi bir atılıp yapan OpenAI şirketi tarafından geliştirilmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören ChatGPT uygulamasını kullanmak sanıldığı kadar zor değildir. Gelişmiş teknoloji ile insan iletişimini bambaşka bir boyuta taşıyan ChatGPT hakkında merak edilen detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kullanıcı sayısı

100Mn+

Ocak 2023 itibarıyla 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Hedef

5Mr+

Kullanıcı hedefi…

OpenAI ChatGPT Nedir?

OpenAI ChatGPT uygulaması, internet üzerinden iletişim kurmayı sağlayan bildiğimiz chat sisteminin yapay zeka destekli bir modelidir. En basit tabiri ile yapay zekâ sohbet robotu olarak tanımlanan ChatGPT son dönemde giderek popülerlik kazandı. Kullanıcı dostu ve minimalist bir tasarıma sahip olan ChatGPT oldukça kullanışlı yapıdadır. ChatGPT yapay zeka destekli olduğu için karşısındaki kişinin kullandığı sözcükleri analiz eder ve buna uygun cevaplar verir.

İlk olarak 30 Kasım 2022 tarihinde kullanıma sunulan ChatGPT, kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştı. OpenAI şirketinin tasarladığı bu sohbet robotu, kendi türünün bir ilki olmasa da bu kadar geniş kitleye ulaşan ilk yapay zekadır. ChatGPT sohbet sırasında yanıt verirken kullanıcının talep ve sözlerine göre dinamik cevaplar verir. Bu sayede tıpkı insanlar arasındaki diyalog gibi akıcı ve ilgi çekici konuşmalar yapılabilir.

ChatGPT Ne İşe Yarar?

ChatGPT sohbet robotu, insanların yapay zekâ ile kurdukları iletişimin kalitesini bir üst noktaya taşımak için üretilmiştir. ChatGPT, bir yapay zekâ gözünden sohbetin dinamik ve akıcı hale gelmesini sağlar. Dolayısıyla ChatGPT kullanıcıları tıpkı bir insanla konuşuyormuş gibi doğal cevaplarla sohbeti devam ettirebilir. Bu uygulamanın çeşitli konularda bilgilenmek, sohbet etmek veya yapay zekânın gelişimini izlemek için kullanıldığı biliniyor. Türkçe dahil olmak üzere pek çok farklı dilde çalışan ChatGPT sistemi hem denetimli hem de pekiştirmeli öğrenme tekniği uygular. Sürekli gelişen ve kendini güncelleyen ChatGPT ile sohbet etmek kullanıcılar için keyifli bir aktivite haline geldi.

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT yapay zeka özellikleri, teknolojinin geldiği noktayı göstermesi bakımından oldukça etkileyici ve hatta şaşırtıcıdır. Kullanıcı dostu ara yüze sahip ChatGPT uygulaması kısa sürede ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Yeni bir sohbet başlatmada kullanım kolaylığı sunan ChatGPT özellikleri arasında şunlar öne çıkıyor:

 • Doğal konuşma işleme
 • Uyarlanabilirlik
 • Tutarlılık
 • İnsan benzeri yanıt yeteneği
 • Özelleştirme

ChatGPT sohbet robotu, karşısındaki kullanıcının yazdıkları format ve üsluba odaklanarak buna uygun cevap geliştirme yeteneğine sahiptir. Bu sayede tıpkı bir insanla konuşur gibi doğal ve gerçekçi yanıtlarla sohbet ilerler. Öte yandan kullanıcının ChatGPT robotundan isteğine göre cevapları uyarlanabilir hale getirir. Konuşmanın hangi bağlamda ilerlediği ve sohbet dinamiklerini analiz eden ChatGPT robotu, sohbette tutarlı cevaplar verir. Bu sayede sohbetin anlam bütünlüğü korunur ve kullanıcıların ilgisi daimi canlı tutulur. İnteraktif bir sohbet ortamı sunan ChatGPT yapay zekâsı insan benzeri yanıtlar vermesiyle de oldukça ilgi çekicidir.

ChatGPT Nasıl Çalışır?

ChatGPT çalışma prensibi yapay zekâ teknolojisine dayanır. Kasım ayından bu yana dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT gelişmiş teknolojisiyle kullanıcılarını şaşırtıyor. Gerçek ismi Generative Pre-trained Transformer olan ChatGPT robotu, yapay zeka destekli sohbetler yapar. OpenAI şirketinin üçüncü geniş dil modeli olan GPT 3’ün farklı bir varyasyonudur. ChatGPT modelleri farklı yazılımlarla farklı alanlarda kullanılsa da temelde yapay zeka destekli sohbet sistemine uyumludur. ChatGPT çalışma prensibi şu şekilde işler:

 • Dil modelleri optimize eden robot, konuşmayı devam ettirici cevaplar verir.
 • Uygun olmayan talepleri analiz eder ve reddeder.
 • Kendi hatasından kaynaklanan bir sorun yaşandığında bunu telafi eder ve öğrenir.
 • Zengin metin veri havuzuna sahip olduğu için bir sonraki sözcüğü tahmin eder.
 • Doğal yazılı cevaplar ve uzun metinler üretebilir.
 • Derin öğrenme yeteneği sayesinde ChatGPT robotu kullanıldıkça gelişim gösterir.

Kasım ayından beri akıllı telefon platformlarında en çok indirilen mobil uygulama aline gelen ChatGPT web formatına da sahiptir. Kullanıcı dostu tasarımı sayesinde her yaştan teknoloji severle iletişim kurabilir. ChatGPT sosyal medyada popüler olduktan sonra kullanıcılara verdiği cevaplarla da büyük ilgi görmektedir. Minimalist sisteme sahip olan ChatGPT uygulaması Türkçe dil desteğini karşıladığı için Türkçe konuşanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT

ChatGPT sohbet robotu kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Aralıksız metin girişini analiz etme yeteneği bulunan yapay zekâ destekli ChatGPT ile sohbet edebilirsiniz. ChatGPT ile çeşitli konularda konuşmaya başlamak ve sohbet etmek içi şu adımları uygulamanız gerekir:

 • ChatGPT resmi web sayfasına gidin.
 • Ana sayfada talep edilen yere mail adresinizi ve telefon numaranızı girin.
 • İletişim bilgilerini doğru girip doğrulama işlemini yapın.
 • ChatGPT kullanım amacınızı yazdıktan sonra OpenAI sistemine kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemlerle sisteme üye olduktan sonra ChatGPT kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcı dostu ara yüze sahip olan ChatGPT kısa sürede milyonlarca kişinin kullandığı bir uygulama haline geldi. ChatGPT uygulamasını kullanırken iletişim bilgilerini doğru yazmanız önemlidir. ChatGPT ücretsiz olarak yapay zekâ destekli sohbet deneyimi için kullanılabilir. Bunun için mesajlaşma veya chat platformlarında olduğu gibi metin kutusuna istediğinizi yazın ve gönderin. ChatGPT öğrenen yapay zekâsı ile yazdığınızı analiz edip algıladıktan kısa bir süre sonra size yanıt verecektir.

ChatGPT Network Error Hatası Nedir?

ChatGPT Network Error uyarısı pek çok internet kullanıcısının yaşadığı problemlerden biridir. Kullanım kolaylığı sağlayan ChatGPT sohbet robotu zaman zaman bazı hatalar verebilir. Genellikle sistemin kapasitesi üzerinde kullanıcı yoğunluğu olduğunda ChatGPT Network Error hatası ortaya çıkar. Dünya çapında kullanıcıya ulaşan ChatGPT sohbet robotu, her sohbette farklı yanıtlar verdiği için belirli kapasite dahilinde çalışır. Eğer ChatGPT Network Error hatasıyla sık sık karşılaşıyorsanız bu durumda yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle internet tarayıcınızın önbelleğini (cache) temizlemek ve gezinti geçmişini silmek verimli olabilir. Bu işlemden sonra ChatGPT sitesine girip kullanıcı girişi yaparak sorunsuz bir şekilde sohbet etmeye devam edebilirsiniz.

ChatGPT ve Google Rekabeti

ChatGPT ve Google çekişmesi sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biridir. Teknoloji şirketi Alphabet’in çatısı altında bulunan Google, dünyanın en büyük arama motorudur. İnternet kullanımı dendiğinde akla ilk gelen sitelerden Google milyarlarca kullanıcıya sahiptir. Öte yandan henüz 2022 yılının Kasım ayında duyurulmasına rağmen kısa sürede milyarlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT adı ön plana çıkmaya devam ediyor. Bu sebeple Google arama motoru yerine ChatGPT sohbet robotunun kullanılabileceği konusu tartışma yaratıyor.

Uzmanlara göre ChatGPT ile Google arasındaki çekişmede farklı kriterler öne çıkıyor. ChatGPT gibi yapay zeka destekli sohbet robotlarının, Google gibi yılların data verisine sahip arama motorunun yerine geçmesi mümkün görülmüyor. Çünkü sohbet robotları geliştirilme sürecinde edindikleri bilgilere göre cevap üretiyorlar. Öte yandan Google gibi arama motorları ise internetin tamamını ve kullanıcı içeriklerini baz alır. Ancak gelişmiş algoritmalara sahip Google arama motorunun ileride ChatGPT ile rekabet edeceğine dair bazı teoriler de ortaya atılıyor.

ChatGPT ile Neler Yapılabilir?

ChatGPT ile yapılabilecekler, bu sohbet robotunun hangi amaçlarla kullanılabileceğine yönelik ipuçları veriyor. Genellikle 2021 yılına kadar yüklenen veriler ile eğitilen ChatGPT esasında sınırsız bir altyapıya sahiptir. Farklı soruları cevaplamak konusunda yetenekli olan ChatGPT ile yapılabilecek şeyler şunlardır:

 • İstediğiniz her konuda soruya cevap alabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz birine onu özlediğinizi belirten mektup yazdırabilirsiniz.
 • Yakınınızda bulunan yetkili satıcıların konumunu öğrenebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmet tavsiyesi alabilirsiniz.
 • Herhangi bir konuda bilgi alıp eğitimde kullanabilirsiniz.
 • Şiir, müzik, kod, hikâye gibi kişiselleştirilmiş verilere ulaşabilirsiniz.
 • İçerik üretimi yaptırabilirsiniz.
 • Müşteri desteğinde kullanabilirsiniz.
 • Yönetim ve optimizasyon desteği alabilirsiniz.
 • Bilgi ve eğlence işlerinde kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında daha pek çok konu ve kullanım alanında ChatGPT işlevinden yararlanabilirsiniz. ChatGPT kullanıcılarına hemen hemen tüm konularda bilgi veya sohbet etme amaçlı yanıtlar verir. Tek yapmanız gereken ChatGPT sistemine kişisel bilgilerinizle üye olup chat çubuğunu kullanmaktır.

ChatGPT Ücretli mi?

ChatGPT Ücretli Mi?

ChatGPT ücretsiz kullanılabilen bir sohbet robotudur. Yapay zekâ destekli bu robot herhangi bir ücret gerektirmeden kullanılabilir. Derin bir veri havuzuna sahip olan ChatGPT üzerinden her konuda sohbet etmek mümkündür. ChatGPT resmi web sitesi üzerinden kayıt olarak sistemi herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. ChatGPT kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır. Son derece hızlı şekilde yanıt veren ChatGPT ile sohbet deneyimi oldukça keyiflidir.

ChatGPT Nasıl Yüklenir?

ChatGPT Nasıl Yüklenir?

ChatGPT yükleme yapmadan kullanılabilen bir sisteme sahiptir. OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT yapay zekâ destekli sohbet robotu web tarayıcısından kullanılabilir. ChatGPT ile sohbet edebilmek için öncelikle OpenAI hesabına sahip olmanız gerekir. Bunun için resmi web sitesinden e-posta adresi, cep telefonu numarası ve kişisel bilgilerinizi kullanarak hesap oluşturmanız istenir. Talep edilen bilgileri doldurup üyelik işlemini birkaç adımda tamamladıktan sonra ChatGPT robotunu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. ChatGPT yapay zekâ robotunun yetenekleri ve sınırları giderek geliştiği için her seferinde bambaşka bir sohbet deneyimi yaşatır.

ChatGPT Ne Zaman Çıktı?

ChatGPT çıkış tarihi son dönemde en çok araştırılan konulardan biridir. Sosyal medya uygulamalarında adından sık sık söz ettiren ChatGPT en popüler mecralardan biri haline geldi. OpenAI yapay zeka şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT sohbet robotu, Kasım 2022 tarihinde piyasaya sürüldü. ChatGPT yapay zekâ teknolojisini kullanan ürünlerin ilki olmasa da insani yanıtlar verdiği için büyük bir hızla popülerlik kazandı. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan ChatGPT robotunda Türkçe dil desteği olduğu için ülkemizden de talep görüyor.

ChatGPT Örnek Kullanımı

ChatGPT örnek sohbet arayan pek çok internet kullanıcısı yapay zekâyla sohbet etmenin nasıl bir şey olduğunu tecrübe edebilir. Kod yazma konusunda muhteşem yetenekleri bulunan ChatGPT, kodları hem yazarken hem de hataları ayıklarken verimlidir. Bu robota yazdıracağınız kodları kopyala tuşu ile sohbetten alıp kendi çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Kodun detaylı adımları ve açıklamalarını öğrenmek için ChatGPT ile sohbet etmeniz yeterlidir.

Herhangi bir konuda orijinal bir hikâye veya makale yazmanız gerektiğinde ChatGPT sohbet robotunu kullanabilirsiniz. Diyet veya spor programı yazdırmak için de ChatGPT robotuna soru sormanız yeterlidir. Geniş bir veri havuzu kullanan bu yapay zeka, uzmanlık isteyen konularda bile spesifik yanıtlar verebilir. Örneğin bir dönem ödevi veya bitirme tezi yazmanız gerektiğinde bile ChatGPT yapay zekâsına güvenebilirsiniz. Kullanımı son derece basit olan ChatGPT yapay zekâ destekli sohbet robotu günümüzdeki popülerliğini sürdürüyor.