Yazılım Danışmanlığı: Hayatımızın birçok alanında yazılımlarla görevlendirilen elektronik cihazları ve hizmetleri kullanıyoruz. Yazılım temelde bir elektronik aygıtın muhtelif görevler yapmasını sağlamak ve haberleşme ve diğer cihazlar ile uyumunu sağlamak için kullanılan makine konutlarını ifade eden bir kavramdır. Akıllı cep telefonu uygulamalarından bilgisayar programlarına, sistem yazılımlarından ara yazılımlara kadar birçok farklı türü bulunmaktadır.

Kullanım alanlarına göre tasnif edilen bu yazılım türlerinin her biri kendi içinde farklı özelliklere sahiptir. Hangi amaçla yazılıma ihtiyaç duyulmuşsa ona uygun programlama dilleri, yardımcı programlar ve yöntemler izlenmelidir. Geçmişten günümüze insan hayatının en önemli unsuru olmayı başaran yazılımın gelecekte de daha fazla ihtiyaç duyulan bir alan olması beklenmektedir.

Ticaretten eğitime, yapay zekadan güvenliğe, eğlenceden sağlığa kadar hayatın pek çok alanında yazlım kullanıldığı görülmektedir. Web siteleri için güvenilir yazılımlardan mobil uygulama yazılımlarına kadar tüm dijital çözüm önerilerimizle yanınızda olmaya devam ediyoruz.

Yazılım Nedir, Yazılım Danışmanlığı Hizmet Çeşitleri, Dilleri, Önemi ve Merak Edilenler

Yazılım, bir elektronik aletin, bilgisayarın nasıl çalışması gerektiğini söyleyen komutlar ve veri bütünü olarak tanımlanır. Teknolojik aygıtları çalıştırmak ve bu aygıtlara belirli görevleri yürütmeleri için bir dizi talimat vermek için yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Veriler ya da programlardan oluşan yazılım, bir cihazda çalışacak uygulamalar, komut dosyaları ve programlar için kullanılan diğer pek çok alan için geliştirilebilen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde yazılım sektörü katma değeri en yüksek ve her geçen ihtiyaç duyulan bir sektördür. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak gelecekte de çok daha fazla ihtiyaç duyulması beklenen yazılım hizmetleri kendi içinde birçok farklı çözüm önerisi sunmaktadır.

Yazılım danışmanlığı hizmeti hayatın birçok alında ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Günümüzde bireylerden firmalara kadar farklı kesimlerden yazılım hizmetleri talep edilmektedir. Çeşitli görevler yapma hedefiyle tasarlanan ve elektronik aygıtların birbiriyle haberleşmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutları olan yazılımlara ihtiyaç her zaman yüksektir. Günümüzde yazılım giderek önem kazanmaktadır.

Yazılım, elektronik aygıtların belirli görevlerini yerine getirmesini sağlayan programların tümünü ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Öte yandan mevcut bir problemin çözümünde de çeşitli bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünü olarak da tanımlanabilir. Yazılım hizmetleri kapsamında C++ başta olmak üzere farklı tür birçok dil kullanılmaktadır.

Yazılım hizmetleri ise hem işletmeler hem de bireyler açısından son derece önemlidir. Zamandan tasarruf etmek, iş kolaylığı ve pratiklik sağlamak, hızlı iletişim sağlayarak iş verimliliğinin artırılması ve güvenlik gibi unsurlar yazılım hizmetini kapsamaktadır.

Yazılımın ne için tercih edileceğine göre yazılım hizmetinin kapsamı da değişecektir. Gündelik hayatta birçok işlemin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için makineler yardımıyla bu hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Sıfırdan yazlım öğrenme adımlarını takip eden birçok kişi zaman içinde yazılım hizmetlerinin işlevselliğini görmektedir.

Yazılım danışmanlığı hizmetlerinin kapsamı günümüzde oldukça geniştir. Kullanılması planlanan yazılımı en iyi şekilde oluşturarak başarılı ve verimli sonuçların alınmasını sağlıyoruz. Özellikle firmalar tarafından kullanılması planlanan yazılımlar için en iyi çözüm önerilerini sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Mobil, bilgisayar ve web yazılımları kapsamında farklı birçok hizmet türü hayata geçirilmektedir.

Yaygın olarak tercih edilen web yazılımları kapsamında HTML, .Net, ASP, PHP gibi önde gelen web yazılımları önemli birçok soruna çözüm üretmektedir. Veritabanı yazılımları ya da diğer alanlarda ihtiyaca göre farklı tür yazılım hizmetlerinden yararlanılması mümkündür.

Günümüzde yazılım hizmetlerine ihtiyaç artış göstermektedir. Mobil cihazların kullanımının da yaygınlaşmasının ardından yazılımın başlıca faaliyet alanları web ve mobil olmuştur. Gelecek dönemde ise bilgisayar yazılım programları ve yazılım hizmetlerinin kapsamı çok daha geniş bir alana yayılacaktır.

Yazılım denince akla gelen belirleyici birçok özellik bulunmaktadır. Dünya genelinde yazılım mühendisliği günümüzde son derece önemli bir konumdadır. Cihazların hangi görevleri yerine getireceğini belirlemek ve ne tür fonksiyonel özelliklere sahip olacaklarının belirlemesi için yazılım belirleyici özelliklerine bakılması gerekecektir.

Yazılımın başlıca belirleyici özellikleri ise kısaca şöyledir:

 • Ulaşılabilirlik
 • Uyumluluk
 • Yeterlilik
 • İşlevsellik
 • Kurulabilirlik
 • Yerleştirme
 • Sürdürülebilirlik
 • Verimlilik
 • Taşınabilirlik
 • Güvenilirlik
 • Ölçeklenebilirlik
 • Güvenlik
 • Kullanılabilirlik

Yazılımın sahip olduğu bu tür başlıca özellikler kendi içinde birçok detaya sahiptir. Uyarlanabilir teknolojilere ihtiyaç duyanlar da dahil olmak üzere insanların kolayca yazılımı kullanabilme derecesini gösteren ulaşılabilirlik, uyumluluk ve yeterlilik gibi diğer unsurlarla tamamlanmalıdır. Program yazılımı ve diğer yazılım türlerinde başarılı sonuçlar elde etmek için uzman çözüm önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Yazılım birçok farklı başlık altında incelenmektedir. Bu başlıklar arasında bilgisayar yazılımı ise kendi içinde üç ana grupta inceleniyor. Bu kapsamda yazılım çeşitlerini bilgisayar yazılımları ve sistem yazılımları olarak iki ana kategoride de incelemek mümkündür. Sistem yazılımları bilgisayar kullanımı için gerekli ana fonksiyonları sağlayan ve bilgisayar donanımına ve sisteminin yürütülmesine destek olan birçok kombinasyonu içermektedir.

Günümüzde de yaygın olarak kullanılan ve ihtiyaç duyulan başlıca yazılım türleri ve özellikleri ise kısaca şöyledir:

 • Sistem Yazılımları: Bilgisayarın işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, compilers, facility gibi yazılımları kapsar. Temelde bir bilgisayarın donanımını çalıştırmak için tasarlanır ve uygulamaların üzerinde çalışması için bir platform sunar.
 • Uygulama Yazılımları: Kullanıcı deneyimini iyileştiren ve işlerine çözüm üreten yazılımları kapsamaktadır. En yaygın kullanılan yazılım türü olarak öne çıkmaktadır.
 • Çevrimiçi Yazlımlar: Belirli bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımları ifade etmek için kullanılmaktadır.
 • Elektronik Yazılımlar: Özellikle sanayide kullanılan elektronik cihazların çalışmasını sağlamak için tercih edilebilen yazılım türüdür. Cihazların yerine getireceği komutlar ve detaylar bu yazılım türünde belirlenmektedir.
 • Web Yazılımı: Web sitelerinin temeli olan HTML işaretleme diline özellikler eklenmesi için kullanılan bir yazılım türü olarak öne çıkar. Bu yazılımlar kullanıcıya ihtiyaç olmadan otomatik olarak güncellemelerin yapılmasını ve diğer işlevsel özellikleri sunabilir.

Yazılımın günümüzde kullanılan hemen hemen her cihazın ve programın düzgün şekilde çalışması ve işlevsel hale gelmesi için son derece önemli bir unsurdur. Günümüzde yazılımın olmadığı bir dünya hayat etmek neredeyse imkânsızdır. Sağlık sisteminden mobil cihazlara, bankacılık ve borsadan sanayiye ve otomotive kadar yazılım hayatın her yerine nüfuz etmiştir.

Başta ticari faaliyetler olmak üzere yazılımın aniden ortadan kalkması halinde tüm dünyada hayat durma noktasına gelecektir. Yazılım sayesinde insanlar yerine makineler birçok işi yaparak hem zamandan hem de paradan ve emekten tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Yazılım türlerini oldukça geniş bir perspektifte bulunması sayesinde yazılımın önemi de her geçen gün artmaktadır. İşletmeler ve bireyler ve devlet kurumları başta olmak üzere herkes için yazılım hayatın vazgeçilmez parçalarından biri konumundadır. Kodlama yazılım gibi alanlar günümüzde geleceğin dünyasını şekillendiren alanlar olarak görülmektedir.

Yazılımın ortaya çıkmasında etkili unsur ortada bir problemin bulunmasıdır. Beklentiler ve ihtiyaçlar dikkate alınarak yazılımlar geliştirilebilir. Günümüzde birçok farklı sorunun çözümünde yazılım devreye girmektedir. Tercih edilecek program kolay kullanılabilir olması gerekmektedir.

Yazılımda dikkat edilmesi gereken en temel unsurlar arasında yazılımın güncellenebilir olması gibi detaylara dikkate alınmalıdır. Tercih edilecek programlama dillerinden yazılımın ana hedeflerine kadar birçok unsur bu kapsamda değerlendirmeye alınmalıdır.

Çağımızda yazılım sektöründe de diğer birçok alanda olduğu gibi hızlı değişen trendler sürekli olarak güncellenmeyi ve gelişmeyi de beraberinde getirmektedir. Kısa vadede ihtiyaçlara yanıt verecek düzeyde yazılımlar etkili olsa da uzun vadede güncellenebilir ve geliştirilebilir özelliklere de sahip olması son derece önemlidir. Yazılım danışmanlık hizmetlerine ilişkin ihtiyacınız olan her konuda profesyonel destek alarak yazılım ile hayatınızı kolaylaştıran çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Küresel ölçekte en çok tercih edilen yazılım dilleri gün içinde kullandığımız birçok alet ve programın çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle Python günümüzde her alanda yaygın kullanımı ile özel bir yere sahiptir. Buna ek olarak C++ ve Java gibi önde gelen birçok farklı yazılım dili de dikkat çekmektedir.

Programlama dili olarak da bilinen yazlım dili, bilgisayarla iletişime geçilmesini sağlayan bir unsurdur. Yazılımcılar tarafından kullanılan diller ayrıca kullanım alanlarına göre de zaman zaman sınıflandırılabilmektedir.

En çok kullanılan yazılım dilleri kısaca şunlardır:

 • C++
 • Java
 • Python
 • C#
 • HTML
 • PHP
 • ASP
 • CSS

Web yazılımı kapsamında özellike HTML, CSS, SQL gibi önde gelen yazılım dillerinin bilinmesi önemli bir unsurdur.

Dijital dünyada e – ticaret faaliyetleri neredeyse fiziksel mağaza satışları ile yarışmaktadır. Günümüzde birçok sektör online satışlarla ilk sırada yer almaktadır. Dünya genelinde internet alışverişlerine karşı ilginin her geçen gün artmasına bağlı olarak güvenli ve kaliteli e – ticaret yazılımlarına da ihtiyaç artmıştır.

E – ticaret yazılımı temelde bir e – ticaret sitesinde olması gereken e – ticaret sitesinin tasarımından ödeme güvenliği altyapısına, SEO ve mobil uyumluluk konularına kadar birçok unsura yer verilmektedir. E – ticaret yazılımının kalitesi site başarısını da artırılmasını sağlar.

Güçlü bir e – ticaret sitesi yazılımının sunduğu tüm avantajlar firmaların daha verimli ve yüksek oranlı satış yapmasında önemli bir faktördür. En iyi e – ticaret yazılımı kullanılarak çevrimiçi mağazanın etkili şekilde çalışması sağlanır.

Kaliteli bir e – ticaret yazılımının kendi içinde birçok özelliği barındırması gerekmektedir. Bu özellikler arasında en önemlisi site üzerinde gerçekleştirilecek işlemler için kullanıcı deneyimini en üst seviyelere çıkarması olacaktır. Öte yandan SEO ile uyumluluğu sayesinde de arama motorlarında iyi bir sıralama başarısı elde etmesi önerilmektedir.

E – ticaret yazılımlarının en iyi şekilde faaliyet göstermesi ve verimli sonuçlar vermesi için şu tür özelliklere sahip olması gerekir:

 • Güvenli ödeme altyapısının desteklenmesi.
 • Entegrasyon çözümü sunması.
 • Ürün yönetim kolaylığı.
 • Kullanıcı dostu panel vb.

Günümüzde hazır e – ticaret yazılımları ile firmaların hedeflerine ve ihtiyaçlarına göre en uygun yazılım hizmetleri sağlanmaktadır. Yazılıma dair ihtiyacınız olan her konuda profesyonel çözümlerimizden yararlanarak yazılım hizmeti alabilirsiniz.

İnsan hayatında yazılım özellikle son yıllarda vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Yazılımın sahip olduğu avantajlar sayesinde firmalar ve bireyler için cazip seçenekler sunulmaktadır. Yazılım hizmetinin başlıca avantajları ise şöyledir:

 • Birçok karmaşık işin makineler tarafından pratik şekilde yapılmasını sağlar.
 • İletişimi kolaylaştırır ve işlevsellik sunar.
 • Hayatın her alanında çözümler sunar.
 • İş yaşamında kolaylık sağlar.

Günümüzde her işletme farklı tür yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Yazılım hizmetlerine ilişkin ihtiyaç duyulacak her konuda profesyonel yardım alarak bu ihtiyaçların çözüme kavuşturulması sağlanabilir. Şimdi olduğu gibi gelecekte de yazılım hizmetleri her zaman önemli görevler üstlenecektir.

Yeni Nesil Yazılım Çözümleriniz İçin Hemen Rimors’a Danışın

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:2A/13 Çankaya/Ankara

Phone: (312) 945 8739

Web: Bize Ulaşın