İçerik Planlama ve Stratejisi: İçerik, profesyonel bir yayın platformunun en temel nesnesi olarak karşımıza çıkıyor. İyi yazılmış bir içeriğin platformu ne kadar ileriye taşıdığı su götürmez bir gerçek. İçeriğin doğru planlanması ve doğru stratejiler ile oluşturulması içeriği verimli kılan iki temel öğe olarak ele alınabilir. İçerik, yayın platformunda sadece her hangi bir metnin yayımlanması anlamına gelmiyor. Yayımlanan içeriğin başarılı olması için doğru bir strateji ve planlama aşamasından geçmesi gerekiyor. Bunun için uygulanması gereken yöntemler oldukça önemli.

İçerik Planlama ve Stratejisi

En Önemli Nokta: Hedef Belirleme Aşaması

Her iş yapılmadan önce neden yapılacağı ve nasıl yapılacağı konusunda bir süzgeçten geçer. Bu sadece içerik planlama için değil tüm işler için gereklidir ve en temel noktadır. Bu aşamada içeriğin neyi anlatmayı hedeflediği, hangi konuyu kimlere anlatması gerektiği ve anlatım dili gibi çeşitli stratejik aşamalar düşünülmeli ve sıralanmalıdır. Bu konularda dikkatli davranmak ve planlı adım atmak son derece önemli. Bu aşamada birkaç can alıcı soruya cevap aramak oldukça verimli olacaktır; içerik kimleri hedefliyor, içerik ne anlatıyor, içeriğin anlatım dili nasıl olmalı gibi sorulara yanıt bulmak gerekiyor. Bu aşama en temel aşama olduğu için içerik planlama ve stratejisinin omurgasını oluşturuyor. Bu omurga üzerine ilave edilen çeşitli etmenler ile güçlendirilerek doğru bir planlama aşamasının organize edilmesinin önünü açıyor. Bu noktada hedef belirleme aşamasında oldukça özverili ve dikkatli çalışmak oldukça önemlidir denilebilir.

Konu Uzmanlığının Belirlenmesi

Ya uzmanı olduğunuz bir alanda çalışın ya da çalıştığınız bir alanda uzman olun. Bu deyiş aslında içerik yönetim stratejisinin temelini oluşturuyor. İçerik planlaması yaparken uzman olduğunuz bir konuda ilerlemeniz son derece önemli. Eğer konu uzmanlığınızın dışında ise o konunun uzmanına başvurmanız gerekiyor. Herkesin her konuda iyi olamayacağı gibi her metin yazarı da her konuda yazarken iyi olmaya bilir. Bu nedenle de alanında uzman bir metin yazarı ile birlikte çalışmanız gerekecektir. Bir metin yazarı her şeyi araştırıp en iyisini ortaya çıkarmalıdır gibi önermeler ile karşılaşabilirsiniz. Bir metin yazarı ne kadar iyi olursa olsun önüne bilmediği bir konuda teknik bir metin konulursa afallayabilir. Bu da oldukça doğaldır. Bu sebep ile içerik üretimi yaparken konunun uzmanları ile çalışmanız ve stratejinizi ona göre belirlemeniz faydalı olacaktır. Bu konu en az hedef belirleme aşaması kadar hassas bir noktadır. Hangi kitleye neyin nasıl anlatılacağı bu aşamada gerçekleştirilir ve içeril stratejisinin temellerini oluşturur.

Açık Hedefler Belirleyin ve Zamanı Yönetin

İçerik planlama ve stratejisinin en önemli konularından biri de açık hedeflerin belirlenmesidir. Bir Rus atasözü der ki “onlarca tavşanın peşinden koşan hiç birini yakalayamaz.” Bu sebeple hedefinizi doğru ve açık olarak seçmeniz gerekmektedir. İçerikleri bir türlü yemeği gibi biraz ondan biraz bundan diyerek belirlerseniz ortaya büyük kavram kargaşaları çıkacaktır. Karşınızda duran hedefler arasında en çok benimsediğiniz, üzerinde çalışırken en çok mutluluk duyacağınız ve sıkılmadan içerik üretebileceğiniz alanlarda içerikleri belirleyin. Stratejilerinizi bu doğrultuda oluşturmak sizin için oldukça faydalı olacaktır. Hedefe kilitlenmiş güdümlü bir mermi gibi çalışırsanız er ya da geç hedeflerinize ulaşabileceksiniz demektir. Açık hedefler belirledikten sonra bir diğer husus da zamanın yönetimi olacaktır. Deadlinelerde sıkıntı yaşamamak için zamanı oldukça iyi yönetmeniz gerekecektir. Çünkü zamanı ne kadar iyi yönetirseniz deadlinelerde de o kadar az sıkıntı yaşarsınız. İyi bir içerik stratejisinin olmazsa olmazlarından biri de hiç kuşku yok ki zaman yönetimidir.