Web Tasarım Nedir? Değişen ve gelişen teknoloji hayatımıza pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Artık birbirinden farklı kavramlar da hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. Hayatımızın içine kadar girmeyi başaran bu öğelerden biri de hiç kuşku yok ki web siteleri. World Wide Web ya da Türkçesi ile “Dünya Çapında Ağ” artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor desek yanılmış olmayız. Hayatlarımız artık bir parçası ile bu ağa bağlı. Kişisel bloglardan uluslararası e-ticaret sitelerine kadar pek çok web sitesi hayatımızın içerisine girmiş bulunuyor.

Web Tasarım

İnsanlar bir ürünü satın almadan önce hemen bir web sitesine girerek araştırma yapmaya başlıyor. Ya da birinin hakkında fikir sahibi olmak için ilk baktıkları yer web siteleri oluyor. Ayrıca müzik dinlemekten film izlemeye kadar pek çok platform da web siteleri üzerine kurulu durumda. Durum böyle olunca da hayatımızın büyük bir parçası da web’e taşınmış oldu. Marka bilinirliği yaratmak, kişisel deneyimlerinizi başkaları ile paylaşmak, e-ticaret yapmak gibi pek çok alanda bir web siteye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Web sitesi, görseller ile birlikte bir metni bir düzen içerisinde okuyucu ile buluşturan yapılardır. Bir web sitesi ilk açıldığında tasarımı ile kullanıcıyı karşılar. Bu sebeple etkili ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan web siteleri daima bir adım öndedir.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web sitesi yapmak bir projeyi hayata geçirmek demektir. Bir web tasarımı yapmadan önce belirli donelere ihtiyaç duyulur. Bunlar; web sitesinin amacı, web sitesinin dili ve nasıl bir tasarıma sahip olması gerektiğidir. Bir otel için yapılan web sitesi ile bir hekim için yapılacak web tasarımı da hali ile bir birinden farklı olacaktır. Web tasarımı kişisel olarak yapılacağı gibi okul, belediye, otel gibi çeşitli kurumlar için de yapılabilir. Bugün özel sektörden kamu kuruluşlarına kadar hemen hemen tüm kurumların bir web sitesi vardır. Web tasarımı web sitesini anlatan bir dildir denilebilir.

Bir web tasarımı yapmak için çeşitli aşamalardan oluşan bir prosesi tamamlamak gerekmektedir. Bu proseslerden ilki web tasarımı yapmak için gerekli olan projenin tasarlanmasıdır. Proje, web tasarımının hangi amaç ile hangi sektörde nasıl hizmet edeceğini anlatan bir yapıdır. Proje ile web sitesinin tasarımı ve kodlama dili de belirlenir. Proje aşamasından sonra görsel olarak web tasarımının yapılması gerekmektedir. Görsel olarak tasarlanan web ara yüzü daha sonra kodlar ile interaktif ve anlamlı bir yazılıma dönüştürülür. Web tasarımı web sitesinin ihtiyaçları ve türüne göre Html, Css, JavaScript, Php gibi çeşitli dillerden biri ya da birkaçı ile kodlanarak interaktif ve etkileşimli bir hale getirilir. Bu sayede kullanıcılar web sitesi içerisinde gezinip çeşitli menülere ulaşabilirler hatta web sitesine tıklayarak çeşitli komutların çalışmasına neden olabilirler. Bu komutlara web sitesi tasarlanan cevapları vererek kullanıcı ile interaktif bir kulanıcı deneyiminin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Web Tasarımı ve Güvenliği

Günümüzde artan siber suçlar ve siber zorbalığa karşı çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu güvenlik önlemlerinden bazıları da web sitesi ve web sitesinin veri tabanının korunması ve şifrelenmesi ile alınan önlemlerdir. Web sitesindeki kullanıcı verileri çeşitli yöntemler ile kripto edilerek izinsiz kimselerin ellerine geçmesi engellenir ve kullanıcıya güvenli bir kullanım deneyiminin elde edilmesi sağlanır. Böylece kullanıcı girdiği bilgilerin ele geçirilemeyeceğinden emin olarak özel olarak tasarlanmış web yapısı ile işlemlerin, rahatlıkla halledebilecektir. Test aşamasında çeşitli güvenlik testleri yapılan web sitesi zafiyetlerinin giderilmesi ile kullanıma sunulmaktadır.