Mobil Reklam: Mobil reklamcılık özellikle son yıllarda dijital reklam sektöründe en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte reklamcılık yöntem ve tekniklerinde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Dijital reklamcılık sektörünün son yıllarda hızlı bir ivme yakalaması, internet kullanım oranının artmasıyla birlikte gerçekleşmiştir. İnternet üzerinden daha fazla tüketici ve müşteriye ulaşma imkânı bulan firmalar, bu alandaki tüm imkânları kullanma fırsatına sahiptir. Mobil reklam olarak bilinen reklamcılık süreçleri de firma ve işletmelerin yeni müşterilere ulaşma yollarından biridir. Bu yazımızda mobil reklamcılık yöntemi hakkında en çok merak edilen soruların kapsamlı yanıtlarını bulabilirsiniz.

Mobil reklam hizmetleri adından da anlaşılacağı üzere mobil cihazlara yönelik reklam ve tutunma faaliyetlerini içerir. Reklamcılık sektörü, özellikle internet kullanımı geniş kitlelere ulaştıkça buna uygun tekniklerle güncellenmiştir. Dijital reklamcılık adı verilen internet reklamcılığı, son yıllarda şirketlerin daha yenilikçi yöntemleri kullanmasını sağlamaktadır. Mobil reklamcılık hizmeti de mobil cihazlarda gösterilen ürün veya hizmet reklamlarını kapsar. En basit haliyle bir akıllı telefon kullanıcısının göreceği şekilde hazırlanan reklamlar, bu sektörde mobil reklam tanımını karşılar.

Mobil reklamları, tüketicilerin yani firmalar için potansiyel müşterilerin kullandığı tüm mobil cihazları kapsamaktadır. Bu tür mobil cihazların başında doğal olarak akıllı telefonlar geliyor. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefonlar reklamcılık dinamiklerinin değişmesine neden oldu. Araştırmalara göre mobil cihaz kullanıcıları günde en az 4 saat boyunca akıllı telefonla internete bağlanıyor. İşte firmalar ve potansiyel müşterileri arasında köprü oluşturan bu mobil internet ortamında gerçekleştirilen reklamcılık hizmetlerinin önemi bu yüzden artıyor.

Mobil reklamcılık önemi, internet ortamını etkili kullanmak isteyen tüm işletme ve markalar için büyük yere sahiptir. Markalaşma sürecinde geniş bir kullanıcı veya müşteri kitlesine ulaşabilmek için mobil reklamlara ihtiyaç duyulur. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının web ortamına bağlanırken en çok kullandıkları cihazlar akıllı telefonlarıdır. Akıllı telefon ve tablet kullanımı arttıkça müşterilere bu kanallar yoluyla ulaşmak isteyen şirketlerin arasındaki rekabeti kızıştırmıştır. Eğer işletmenizin daha fazla tanınmasını, marka değerinin artmasını istiyorsanız mobil reklamı göz ardı etmemeniz gerekir.

Dijital reklamcılık alanında mobil cihaz kullanıcılarının hedeflendiği bu reklam yönteminde kısa sürede etkili sonuçlara ulaşılabilir. Bunun için deneyimli ve yaratıcı düşünme becerisi gelişmiş reklamcılarla çalışmak yeterlidir. Her işletme, marka veya kurumun internet dünyasında adını duyurmak için uygulanabilecek mobil reklamcılık stratejileri vardır. Mobil reklama yeterince önem verilmediğinde hedef kitleye ulaşmakta zorluk yaşanabilir. Bu durum da doğal olarak sektördeki rakiplerin daha fazla müşteri kazanmasına yol açacağı için kazanç kayıpları yaşatabilir.

Mobil reklam çeşitleri, gelişen teknoloji ile birlikte her mobil cihaza uygun koşullarda hazırlanabilir. Günümüzde internet kullanıcılarının en sık tercih ettiği mobil cihazların başında akıllı telefon ve tabletler gelir. Bu cihazlar internet kullanımının büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu için firmalar yeni müşterilere ulaşmak adına bu cihazlara yönelik reklamlar hazırlıyor. En etkili sonuçlar veren mobil reklam türleri arasında şunlar yer alır:

 • Mobil video reklamları
 • Mobil görsel reklamlar
 • Konum bazlı tanıtımlar
 • Kupon sistemleri
 • Mobil banner reklamlar
 • Sponsorlu reklamlar
 • Mobil uygulama reklamları

Hem akıllı telefon hem de tabletlerde kullanılan bu reklam yöntemleri, her firmada farklı bir etki gösterir. Bu yüzden A şirketinde başarılı sonuç verdiği görülen mobil banner reklamların B firmasında da aynı başarıyı göstereceğinin garantisi yoktur. Dolayısıyla dijital reklamcılık hizmetlerinin başından sonuna kadar tecrübeli kişiler tarafından icra edilmesi gerekir. Mobil reklam şirketinin önemi de işte bu noktada devreye girer.

Mobil reklam yapılışı, şirketin reklamcılık alanındaki ihtiyaçlarının belirlenmesiyle gerçekleştirilir. Dijital reklamcılık alanında tecrübeli ve profesyonel hizmet sunan şirket veya ajanslar olmadan istenen sonuçlara ulaşılması çok güçtür. Mobil reklam stratejilerinin başarılı olması için önceden stratejik planlama yapılması şarttır. Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren bir firma, internet üzerinden daha fazla müşteriye ulaşmak istediğinde mobil reklamcılığı kullanabilir. Bu doğrultuda mobil reklam hazırlama sürecinin kısaca şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Şirketin markalaşma stratejisi belirlenir.
 • Kurumsal kimlik tasarımına uygun mobil reklam araçları belirlenir.
 • Reklam mesajı ve hedef kitleyi harekete geçirecek uygulamalar hazırlanır.
 • Bu mesajın hangi mobil reklamlar aracılığıyla gösterileceğine karar verilir.
 • Hedef kitlenin en çok kullandığı mobil cihazlara yönelik reklam görselleri hazırlanır.
 • Mobil video reklamlar seçilecekse reklam filmi çekimleri tamamlanır.
 • Mobil cihazlarda yayınlanacak reklamlar için gösterim dönemi ve ortamları belirlenir.
 • Reklamlar yayına alınır ve hedef kitleye göre sonuçları ölçülür.

İnternet reklamcılığı alanında büyük önem taşıyan mobil reklamların kalitesini belirleyen temel ölçütler vardır. Bazı kriterler dikkat edilmediğinde mobil reklam kampanyalarının istenen sonuçları vermediği görülebilir. İnternet üzerinden reklam yayınlayarak daha fazla tüketiciye ulaşmak isteyen tüm işletmeler mobil reklamcılık hizmetlerini kullanabilir. Mobil reklam ihtiyaçlarında mutlaka alanında uzman ve sektör bazında deneyimi olan kişilerden destek alınmalıdır.

Mobil reklam cihazları internete bağlantıda kullanılan hemen hemen bütün taşınabilir aletlerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte internete bağlanılan yenilikçi cihazların sayısı giderek artıyor. Özellikle son yıllarda mobil cihaz kavramı giderek popülerlik kazandı. Mobil cihaz, adından da anlaşılacağı üzere internete bağlanmak için sabit kalmak zorunda olmayan teknolojik aletleri tanımlar. Bu yüzden taşınabilir özelliği bulunan ve genellikle ufak boyutlarda dizayn edilen tüm cihazlar mobildir. Mobil reklamcılık hizmetlerinde kullanılan cihazlar şunlardır:

 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler
 • Akıllı müzik çalar
 • Diğer taşınabilir online cihazlar

Gelişen teknoloji ile birlikte mobil reklamcılık alanının daha geniş bir kullanım alanına ulaşması bekleniyor. Ancak günümüzde şirketler ve markalar için en önemli cihaz akıllı telefondur. Hemen hemen herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar, kişileri internete bağlayan en önemli cihazların başında gelir. Akıllı telefon ile internet ortamına bağlanan her kişi de firmalar için potansiyel bir müşteridir. Bu yüzden bu müşteriye ürün veya hizmet satışı yaptırabilmek için mobil reklamcılık teknikleri uygulanır.

Mobil reklamların geri dönüş oranı, stratejik planlama kapsamında ele alınan bir konudur. Bir reklamın, ticari işletmenin satış rakamlarına nasıl etki ettiği özel tekniklerle ölçülebilir. Son yıllarda dijital reklamcılık alanında en etkili yöntemlerin başında mobil reklamlar gelmektedir. Bu yüzden marka ve işletmeler için mobil reklamların geri dönüş oranı her zaman daha verimli sonuçlar ortaya koymaktadır. Bir başka deyişle standart web reklamları veya geleneksel reklamlar yerine mobil reklam yapıldığında daha fazla getiri imkânı vermektedir.

Mobil reklam faydaları işletmelere daha fazla müşteri ve daha fazla kazanç imkânı sağlar. Ticari alanda faaliyet gösteren tüm firmalar, sektörden bağımsız bir şekilde dijital reklamcılık faaliyetlerine mecburdur. Üretim, hizmet, eğlence, gıda veya farklı sektörlerde rekabet halinde olan tüm firmalar reklam ve tutundurma faaliyetleri yapmak zorundadır. Mobil reklamların bu tür işletmeler açısından sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Mobil reklamlar kısa sürede geniş müşteri kitlelerine ulaşmayı sağlar.
 • Geleneksel reklamcılık faaliyetlerine örneğin TV reklamına göre daha verimlidir.
 • Uygun maliyetlerle mobil reklam verilebilir.
 • Her işletmenin tüm ihtiyaçlarına yönelik reklam stratejisi kurgulanabilir.
 • Tüm firmaların hem ürün veya hizmet satışında hem de adını duyurma konusunda olumlu sonuç almasını sağlar.
 • Geniş kitlelere ulaşma imkânı verdiği için sektördeki rekabette öne çıkarır.
 • Daha fazla satış yaparak ciroyu destekler.

Bu tür fırsatlar sunan mobil reklamların mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Her işletmenin reklamcılık alanındaki ihtiyaçları ve izlemesi gereken yol haritası birbirinden farklıdır. Bu yüzden zaman ve paradan tasarruf sağlamak için mobil reklamcılık alanında tecrübeli ajanslar seçilmelidir. Aksi halde aylarca süren reklam geri dönüşlerini beklemek boşa zaman harcamaya dönüşecektir. Bu tür problemler yaşamamak için güvenilir mobil reklam şirketi seçmeye dikkat edilmelidir.

Kurumsal mobil reklam şirketi arayışınızda firmamız öne çıkıyor. Sektörde uzun yıllar boyunca müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren ajansımız profesyonel destek sunuyor. Her türlü işletme veya girişim, mobil reklamcılık alanında tecrübeli ekibimizden destek alabilir. Üstelik en uygun fiyatlarla hazırlanan mobil reklamcılık faaliyetleri için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Türkiye’nin dört bir yanındaki firma, marka ve işletmeler mobil reklamcılık ile adını duyurmak istediğinde bizi seçebilir. Her biri alanında gerekli eğitimleri tamamlamış ekibimiz sayesinde dijital reklam faaliyetlerinde istenen sonuçlara ulaşılabilir.

Hızlı mobil reklam tasarımı için profesyonel araçlar kullanılması gerekir. Web tasarım ve grafik tasarım uygulamalarında olduğu gibi mobil uygulama reklamları için de profesyonel araçlar kullanılır. Sektörde deneyimli ve güvenilir bir hizmet anlayışı sunan ajansımız sayesinde dilediğiniz mobil reklamları hayata geçirebilirsiniz. Mobil cihazlar kullanıcılarına markalara doğrudan etkileşim fırsatı verdiği için bu alanda yaratıcı reklamlar dikkat çekiyor. Her şirket için kısa sürede etkili olabilecek bir mobil uygulama reklamı tasarlanabilir. Bu konuda öncelikle firmanın veya markanın reklam hedeflerinin belirli olması yeterlidir.

Mobil reklam fiyatı dijital reklamcılık alanında olduğu gibi belirli kriterlere göre farklılık gösterir. Geleneksel reklam araçları yerine mobil reklam yöntemlerini kullanmak markalara uygun maliyetlerle tanıtım yapma imkânı verir. Geleneksel reklam denince akla ilk gelen televizyon reklamlarıdır. Bir televizyon reklamı için aylar öncesinden yüklü miktarda ödeme yapmak yerine mobil cihazlarla daha bütçe dostu tanıtım yapılabilir. Her işletmenin mobil reklam hedefleri farklı olduğu için maliyetlerde de farklılık olması kaçınılmazdır. Bu sektörde uzun yıllardır hizmet veren ajansımızın iletişim bilgilerini kullanarak güncel mobil reklamcılık fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Hangi reklam tekniğini kullanacağınızı belirledikten sonra en etkili mobil reklamlarla firmanızı büyütebilirsiniz.

Mobil reklamı kampanyaları firmalara internet ortamında daha hızlı büyüme ve hedef kitleye ulaşma imkânı verir. Marka bilinirliği ve tanınırlığı olduğunda mobil reklamların daha hızlı sonuç verdiği bilinir. Ancak yeterince bilinmeyen veya sektöre yeni giren firmalar için mobil reklam kampanyasında önce tanıtım hedeflenmelidir. Video mobil reklam kampanyasında kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Reklam filmi içeren mobil reklamlar
 • Oyunlaştırılmış mobil reklamlar
 • Uygulamada geçiş reklamları
 • Kalıcı banner reklamlar
 • Sponsorlu reklamlar

Bu tür reklam yöntemleri markanın ihtiyaçlarına göre belirlendiği için reklam stratejisi yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır. Her firmanın kendi talep ettiği koşullara göre uygulayabileceği reklam kampanyaları vardır.

Dijital reklam ajansımızın iletişim bilgilerini kullanarak mobil reklam konusunda daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.