Marka Oluşturma: Ticari veya kurumsal alanda hizmet verecek işletmeler için marka oluşturma süreci oldukça önemlidir. Günümüzde giderek artan rekabet ortamında firmaların müşterilerine ulaşması ve akılda kalıcı olması için markalaşması gerekir. Marka oluşturma sürecinin bu alanda deneyimli kişiler tarafından profesyonel koşullarda yapılması önemlidir. Özellikle “Z kuşağı” olarak adlandırılan geleceğin müşterilerini hedefleyen firmalar için marka değeri oluşturmak büyük önem taşır. Bu alanda deneyimli ekibe sahip olan dijital ajansımız sayesinde işletmenizi sektörünüzde ön plana taşıyacak bir markalaşma sürecinden faydalanabilirsiniz.

Marka Nedir?

Marka oluşturmanın temel aşamaları ve profesyonel süreçlerine geçmeden önce marka tanımını yapmak gerekir. Marka, bir işletmenin “kasıtlı farklılaşma” adıyla yorumlanan yöntemleri kullanarak faaliyet alanındaki diğer firmalardan farkını ortaya koyduğu semboller bütünüdür. Bu tanıma göre marka, bir işletmeyi rakiplerinden ayıran tüm planlı süreçleri temsil eder. Marka olmayı başaramamış işletmeler günümüzde yüksek rekabet ortamında geri düşmeye ve müşteri kaybına uğramaya mahkûmdur. Bu yüzden mutlaka marka değeri oluşturma konusunda profesyonel olan ekibimizden destek alarak işletmenizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Marka Oluşturmanın Temelleri Nelerdir?

Marka Oluşturmanın Temelleri Nelerdir?

İster ticari alanda kar amaçlı kurulan bir işletme olsun, ister kurumsal bir hizmet anlayışı bulunsun tüm işletmeler marka değerine önem vermelidir. Sıfırdan bir marka oluşturmak için ilk etapta marka oluşturmanın temellerine göre hareket etmek gerekir. Herhangi bir sektörde faaliyet görmesi için sıfırdan marka oluşturmak istiyorsanız şu adımları uygulamanız şarttır:

 • Hedef kitle belirlemek
 • Pazar araştırması yapmak
 • Profesyonel marka tanımı oluşturmak
 • Hizmet ve kurumsal değerleri belirlemek
 • SWOT analizi yapmak
 • Rakip analizi yapmak
 • Marka değerini geliştirecek profesyonel süreçleri yönetmek

Bu sıralamaya uygun şekilde hareket eden işletmelerde marka oluşturma örnekleri başarılı olarak gerçekleşmiş olur. Günümüzde ticari alanda veya hizmet sektöründe fark yaratmak isteyen tüm firmaların müşteri tanımı belirli olmalıdır. Yani bir şapka imal edip satmayı düşünseniz bile üretim koşullarından önce bu şapkayı kimlerin satın alıp kullanacağını araştırmanız gerekir. Hazır kurulan işletmeler yanı sıra sıfırdan bir marka oluşturmak istiyorsanız bu alanda profesyonel geçmişi bulunan tecrübeli ekibimize danışabilirsiniz.

Marka Oluşumunda Rakip Analizi

Marka yaratım sürecinde mevcut pazarı ve bu pazardaki oyuncuları iyi analiz etmek gerekir. Hedef kitleyi doğrudan ve dolaylı yoldan çerçeve içine aldıktan sonra bu kitleye ürün veya hizmet satışı yapan diğer firmalar gözden geçirilmelidir. Özellikle lüks marka yaratmak konusunda rakip analizinin önemi büyüktür. Rakip analizini yaparken başka hangi şirketlerin hedef kitleye yönelik faaliyetlerde olduğunu bulmalısınız. Profesyonel ekibimizden destek alarak rakip analizi sürecinde şu kriterlere uygun hareket etmelisiniz:

 • Sektördeki diğer şirketlerin web sitelerini ziyaret ederek pazardaki faaliyetlerini inceleyin.
 • Rakiplerin sosyal medya hesaplarını ne şekilde kullandığını raporlayın.
 • SWOT analizi ile markanızın sektördeki güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirin.
 • Analiz sonucunda hangi

Bu analizler sonucunda eksik olan özellikler ve konular üzerinde yoğunlaşarak marka değeri inşa edilebilir. Analiz sürecinin yapılması ve profesyonel bir şekilde raporlanması için ajansımızdan destek alabilirsiniz. Her biri kurumsal marka oluşumu konusunda tecrübeli olan ekibimiz, işletmenizin ihtiyaçlarına göre çözümler üretir. Bu şekilde marka oluşturma konusunda tek yapmanız gereken deneyimli ekibimizle bilgi alışverişinde olarak sürecin ilerleyişini bizzat kontrolünüzde tutmaktır. Bilgi alışverişi sonucunda istediğiniz yönde kurumsal bir marka oluşumu için ilk adım atılmış olur.

Marka Oluşumunda Rakip Analizi

Marka Kişiliğini Oluşturma Süreci

Marka Kişiliğini Oluşturma Süreci

Marka kişiliğini oluşturmak için yapılması gerekenlerin başında niş şeklinde tanımlanan spesifik bir alana odaklanmak gerekir. Kişileştirme bir markanın sanki bir insanmış gibi algılanmasını sağlar. Marka oluşturmak için gerekli aşamalar denildiğinde ilk akla gelenler marka kişiliğini oluşturma sürecinden geçer. Markanın hem tüketiciler hem de pazardaki rakipler nezdinde nasıl algılanabileceğini belirlemek için şu kişileştirme yöntemleri kullanılabilir:

 • Güvenilir
 • Samimi
 • Eğlenceli
 • Modayı takip eden
 • Olgun veya ağırbaşlı
 • Yerel
 • Genç ve dinamik
 • Uygun fiyatlı
 • Lüks ve elit
 • Prestijli
 • Asi ve karmaşık
 • Kuralcı ve düzenli

Doğru İşletme Adı ve Slogan Seçimi

Bir markanın pazarda etkin bir yol haritasına sahip olabilmesi için işletme adının doğru seçilmesi gerekir. Marka nasıl kurulur denildiğinde işletme adının sektörle pek ilgisi olmadığı düşünülür. Bu yüzden pek çok kişi iş kurarken kendi ad ve soyadından yola çıkarak firma kurmayı ister. Ancak işletme adının ve buna bağlı oluşturulan sloganın marka değeri oluşturmada çok etkili olduğu unutulmamalıdır. Hangi sektörde hangi hedef kitleye hitap edeceğinize karar verdikten sonra işletme adını mutlaka doğru seçmeniz gerekir. Bu süreçte hem işletme adı hem de slogan oluşturma aşamalarında profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

Profesyonel Web Tasarımı

Bir işletmenin adı ve sloganı ile faaliyette bulunacağı hedef kitle belirlendikten sonra işin iletişim aşamasına geçilmelidir. Bu markanın görünür olması için en önemli kriterlerin başında profesyonel web tasarımı gelir. Çünkü günümüzde markalar hem tüketicilerin dikkatini çekmeli hem de onlar açısından her daim ulaşılabilir konumda olmalıdır. Marka yaratma ve sürdürme stratejileri kapsamında her işletmenin kendine özgü bir kurumsal internet sitesi olmalıdır. Firmanızın rengini ve kurumsal kimliğini taşıyacak özelliklerde web tasarım yaptırmak için deneyimli ekibimizi seçebilirsiniz. Her biri web tasarım konusunda uzman ve deneyimli olan personelimiz sayesinde kullanışlı bir web siteye sahip olabilirsiniz.

Profesyonel Logo Tasarımı

Markaya ait ve markanın değerlerini ön plana çıkarak web sitesinde bulunması gereken temel öğelerden bir diğeri logodur. Markanın ismi geçmediği yerde bile hemen tanınmasını sağlayacak bir logo tasarımına ihtiyaç vardır.

Profesyonel Web Tasarımı ve Logo Tasarımı

Dijital reklamcılık alanında deneyimli olan ekibimiz, işletmelere kendi hedeflerine yönelik profesyonel logo tasarım hizmeti sunuyor. Logo tasarımında dikkat edilecek hususların başında bu simgenin uzun ömürlü ve net bir anlam ifade etmesi gerekir. Başka anlamlara gelmeyecek ve sadece markayı sembolize edecek yaratıcı bir logoya ihtiyacınız varsa en doğru yerdesiniz.

Özellikle online marka oluşturma konusunda yeni bir şirket açmayı düşünüyorsanız ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Logo tasarımında renk kodları, boyutlar ve genel tasarım öğeleri özenle seçilmelidir. Bu süreçte uzun yıllar boyunca markanızla birlikte kullanacağınız logonun tasarımında söz sahibi olmanız gerekir. Logo tasarım ekibiyle iletişim kurarken talep ettiğiniz ve hayalinizde canlandırdığınız sembole en yakın sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Markanın resmi web sitesi ve logosu gibi marka değerini yükselten işlemleri tamamladıktan sonra iletişim kanallarına yoğunlaşmak gerekir. İşletmenizin görünür yüzü olan sosyal medya hesaplarının tek bir elden ve profesyonel olarak yönetilmesi büyük önem taşır. Çünkü iyi bir marka yaratmak, bu markanın tüketiciler nezdinde karşılık bulmasını sağlamaktan geçer. Günümüzde tüketiciler ile markalar arasındaki iletişim dinamiklerini sağlayıp kontrol eden en önemli mecra muhakkak ki sosyal medyadır.

Firmanızın tüm popüler sosyal medya kanallarındaki hesaplarının açılması, günlük paylaşımlar, içerik yönetimi gibi konularda profesyonel destek alabilirsiniz. Sosyal medya uzmanı ekibimiz sayesinde bu mecralardan daha fazla insana ulaşabilir ve paylaşımlarınızla daha fazla ses getirebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm işletmeler sosyal medya yönetimini profesyonel bir şekilde yaptığında marka değerine ciddi katkıda bulunma fırsatı elde edebilir.

Profesyonel Dijital Reklam Yönetimi

Marka olmak sadece bir işletme açıp onu hedef kitleye veya tüketiciler tanıtmak değildir. İşletmelerin giderek artan rekabet ortamında sektörde kendilerini ön plana çıkarabilecek yöntemlere de ihtiyacı vardır. Bu süreçte dijital reklam yönetimi ile yeni ve yaratıcı kampanyalar oluşturarak markanın geniş kitlelere ulaşması hedeflenebilir.

Profesyonel ekibimizden dijital reklam yönetiminde destek alarak kısa sürede markalaşma hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür hizmetler, firmalar için düşük maliyetli olmasına rağmen reklam geri dönüşü bakımından çok faydalı sonuçlar ortaya koyar. Dolayısıyla siz de mutlaka profesyonel ekibimizle çalışarak firma bütçesinden tasarruf ederken reklam verimliliğini maksimum seviyeye taşıyabilirsiniz.

Marka Görsellerini Tanımlama Süreci

Hedef kitlenin ihtiyaç ve dinamikleri sürekli değişiklik gösterebildiği için markanın görsellerini tanımlama süreci devamlılık ister. Markanıza ait görsel içerikleri dijital platformlardan yayınlarken, güncel olayları ve iletişim dilini kullanmanız gerekir. Özellikle “Z Kuşağı” denilen genç kitleyi hedefleyen markalar, tüm iletişim faaliyetlerinde güncel gençlik dilini kullanmalıdır. Bu yüzden marka görsellerini tanımlarken kullanılacak renkten yazı fontlarına, iletişim dilinden çarpıcı sloganlara kadar her şeyin önceden planlanması gerekir.

Dijital reklamcılık ve kişisel marka yaratmak alanında uzman ekibimizle birlikte hareket ederek marka görsellerini güncelleştirebilirsiniz.

Marka Tanıtım Araçlarının Gelişimi

Bir işletmenin sektörde daha fazla ses getirip adından söz etmesini sağlamanın çeşitli yolları vardır. Eğer rekabet oranı yüksek bir sektörde yeni bir marka oluşturmak istiyorsanız marka tanıtım araçlarını etkili bir silah gibi kullanmanız gerekir. Markalaşma sürecinde tanıtım araçlarının özgün ve akılda kalıcı yöntemlerle kullanılması önemlidir. Marka tanıtım araçları denildiğinde geleneksel reklamcılık ve yeni nesil internet reklamcılığı arasında farklar vardır. Ancak genel anlamda marka tanıtımı yaparken kullanmanız gereken yöntemler arasında şunlar yer alır:

 • Marka ismi
 • Marka rengi
 • Marka logosu
 • Marka amblemi
 • Marka sloganı
 • Marka ambalajı
 • Afiş, billboard, el ilanı, gazete basın bülteni
 • Reklam filmi
 • Dijital reklam yöntemleri
 • Mobil uygulama
 • Kurumsal web sitesi
 • Marka eşantiyon ürünleri
 • Geleneksel reklam mecralarının kullanımı
 • Fuar, etkinlik ve konser sponsorlukları
Marka Tanıtım Araçlarının Gelişimi

Satış ve pazarlama alanında deneyimli olan ekibimizle iletişime geçerek ihtiyacınız olan reklamcılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Her işletmenin bir konser sponsorluğu almasına gerek olmadığı gibi hedef kitleyi en iyi şekilde yakalayabilecek yöntemler farklıdır. Bu yüzden markanıza yeni ve yüksek bir değer kazandırmak istiyorsanız bu tür marka tanıtım araçlarına önem vermeniz gerekir. İşletmeniz için en ideal marka tanıtım yöntem ve araçlarının hangileri olduğu konusunda tecrübeli ekibimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Markayı Tutarlı ve Kurumsal Hale Getirme

Markayı Tutarlı ve Kurumsal Hale Getirme

Markayı hedef kitleye uygun hale getirmek aynı zamanda o markanın tutarlı ve tüketicilerde karşılık bulmuş haline ulaşmayı hedeflemektir. Bir işletmenin kalıcı müşteri sadakati oluşturması için marka kurumsal kimlik tasarımı gibi süreçlere ihtiyaç vardır. Kurumsal kimlik tasarımını profesyonel bir şekilde yaptırdığınızda firmanızın tüketiciler veya müşteriler nezdinde karşılık bulduğunu görebilirsiniz. Her işletme geçici bir şirket olarak değil uzun ömürlü kazanç sağlayacak bir firma olarak faaliyetlerine başlar. Ancak bazı şirketler rekabet ortamında doğru adımları atamadığı için önce küçülmeye ve ardından kaybolmaya mahkûmdur.

Firmanın sektörde kaybolup gitmemesi için öncelikle marka değerinin sağlam temeller üzerine oturtulması gerekir. İşte bu süreçte işletmenizin markasını her zaman ön planda tutup akılda kalıcı hale getirebilmek için profesyonel yöntemlere ihtiyaç vardır. Alanında deneyimli ekibimizle iletişime geçerek markanızın ihtiyaç duyduğu tüm kriterlerde profesyonel destek almasını sağlayabilirsiniz. Sıfırdan marka oluşturma veya hâlihazırda şirketinizin marka değerini yükseltme konusunda ekibimize güvenebilirsiniz.

Marka oluşturma ve markalaşma süreci işlemlerinizde Rimors olarak yanınızdayız. İletişime geçmek için aşağıdaki formu bize gönderin.