PR Çalışması: Farklı sektörlere marka sahipleri için PR çalışması nedir, PR danışmanlık hizmetleri konusu oldukça önemlidir. Ticari veya kurumsal alanda bir markanın daha fazla müşteriye ulaşması yönünde bazı profesyonel adımlar atılmalıdır. Genellikle bir markayı tanıtmak ve müşterilerin gözünde konumlandırılmasını sağlamak için reklam faaliyetleri tercih edilir. Ancak dijital veya geleneksel reklamcılık uygulamalarının yanı sıra markanın geniş kitleler tarafından tanınması için PR hizmetlerine de ihtiyaç duyulur. İnsanların veya firmaların kısacası markaların daha geniş kitlelere ulaşmasında en önemli stratejileri uyguladıkları çalışmalar arasında PR yer alır.

PR Çalışması Ne Demek?

PR Çalışması Ne Demek?

PR şeklinde yazılan ve konuşma dilinde Piar olarak telaffuz edilen bu kelime, İngilizce Public Relations teriminin kısaltmasıdır. PR çalışması nedir diye merak edenler için bu açılım önemlidir. Çünkü PR çalışması, markanın daha fazla tüketici veya müşteriye ulaşmasında önemli işlevleri yerine getirir. Public Relations yani halkla ilişkiler adıyla adlandırılan iletişim süreçleri bir markanın adından söz ettirilmesini ve saygınlık kazanmasını sağlayan süreçlerinden oluşur.

Markalaşma sürecinde profesyonel hizmet veren ajansımızda bireysel veya ticari markalar için PR çalışmaları yürütüyoruz. Her biri dijital pazarlama alanında uzman ekibimiz kısa sürede sonuç veren PR çalışması örnekleri ile hedeflerinize ulaşmayı sağlıyor. Bir markanın itibar kazanmak, yeni müşterilere ulaşmak veya mevcut müşterileriyle sadakat bağı oluşturmak için PR çalışmaları yapılmalıdır. Özellikle günümüzde dijital iletişimin büyük önem kazandığı bu süreçte PR hizmetlerinin profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir.

PR Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Pazarlama alanında uzman ekibimiz, her türlü ticari veya bireysel marka için halkla ilişkiler yönetimi yapmaktadır. Ticari firmalar, sektördeki rakiplerini geride bırakmak için çeşitli reklam faaliyetlerinin yanı sıra PR çalışmalarına da önem verirler. Ayrıca ticari amaç gütmeyen vakıf, kurum veya bireysel markaların da PR desteğine ihtiyaç vardır. Genel anlamda PR yani halkla ilişkiler faaliyetleri marka değerini arttırmayı hedefler. Bu bakımdan marka değerini arttıracak ve daha fazla kişinin marka hakkında konuşmasını sağlayacak tüm faaliyetler PR danışmanlık hizmetleri içine girer.

PR Ajansı Ne Yapar?

İletişim süreçlerinin çok önem kazandığı günümüzde dünyaca ünlü firmaların PR Ajansı ile ortak çalıştığı biliniyor. PR danışmanlık nedir diye merak edenler için bu ajanslar, markanın daha hızlı ve organik büyümesi için gerekli danışmanlık hizmetlerini verirler. Pazarlama ve marka oluşturma alanında deneyimli ekibimiz de her türlü işletme için PR hizmetleri sunuyor. Genel anlamda PR ajansının işlevi şunlardan oluşur:

 • Bir ticari markanın satış rakamlarını artıracak iletişim faaliyetlerini yürütmek.
 • Ticari markalara reklamcılık alanı dışında tanıtım ve değer kazandırmak.
 • Bireysel markaların daha geniş kitleler tarafından duyulmasını sağlamak.
 • Ticari ve kurumsal işletmelerin adını duyurabileceği dijital mecraları kullanarak hedef kitleye ulaşmak.
 • Yeni müşteri, takipçi, destekçi veya kullanıcı kazanmak.
 • Sektördeki rakiplere kıyasla ön plana çıkacak iletişim faaliyetlerini yürütmek.
 • Marka değerini yükseltip tüketici ve rakiplerin algısında olumlu bir imaj çizmek.

Günümüzde pop sanatçıları veya sosyal medya fenomenleri bile PR ajansı hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden sosyal medyada sık sık söz edilen PR danışmanı ne demek sorusunun yanıtı her geçen gün daha fazla öne çıkıyor. Kısaca halkla ilişkiler anlamına gelen bu ekibin sunduğu hizmet marka değerine katma değer kazandırmak amacıyla yapılan işlerdir. İletişim çağında yaşadığımız için dünya çapında büyük bir firma ya da yerel bir ünlü olması fark etmeksizin herkesin PR desteğine ihtiyacı vardır.

PR Ajansı Ne Yapar?

Profesyonel PR Ajansı Ekibi

Profesyonel PR Ajansı Ekibi

Ticari firmalara ve işletmelere profesyonel PR danışmanlığı sunan ekibimiz pazarlama ve iletişim alanında uzmandır. Ekibimizdeki uzmanlar sayesinde işletmenizin ticari alanda marka değerini kısa sürede yükseltmeniz mümkündür. Ancak bu tür PR danışmanlık hizmetleri sadece belirli spesifik konular etrafında sürdürülemez. Başarılı bir PR çalışmasının hayata geçmesi için geniş bir ekip çalışmasına ihtiyaç vardır. Sektörde uzun yıllar boyunca işletmelere güvenilir ve verimlilik odaklı PR desteği sunan ajansımız şu ekiplerden oluşur:

 • PR stratejik planlama ekibi
 • PR editoryal ekibi
 • Medya ilişkileri ekibi
 • Raporlama ekibi
 • Kreatif ekip
 • Müşteri ilişkileri ekibi
 • Sosyal medya yönetim ekibi

Görüldüğü üzere bir PR ajansının her markaya maksimum düzeyde danışmanlık sunarken bu ekiplerden destek alması gerekir. Ajansımız dijital pazarlama ve marka yönetimi alanlarında uzman kadrosuyla PR danışmanlık ihtiyaçlarınıza da en kaliteli çözümler sunuyor. Pek çok kişinin merak ettiği PR çalışması fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Bu sayede çalışmaların kapsamı ve ücretlendirilmesi konusunda daha verimli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

PR Çalışmasının Avantajları Nelerdir?

Zaman zaman reklamcılık faaliyetleri ile karşılaştırılan PR çalışmasında geleneksel reklam yöntemlerine göre bazı farklılıklar vardır. Reklamda markayı doğrudan göz önüne alırken PR çalışmasında tanıtım amacı arka planda ve gizli tutulur. Hedef kitlede olumlu bir imaj yaratmayı sağlayan PR çalışması nedir, PR danışmanlık hizmetleri günden güne popülerlik kazanıyor. Özellikle iletişim çağında sosyal medya fenomenlerinin bile ilgilendiği bir konu haline gelen PR çalışmaları sayesinde şu avantajlar elde edilebilir:

 • Sosyal medya veya diğer kanallarda rekabet üstünlüğü kazanmayı sağlar.
 • Ticari firmalar PR çalışması sayesinde daha fazla adından söz ettirip rakiplerine karşı üstünlük kurabilir.
 • Basında görünür olmayı sağlar ve güçlü bir imaj çizer.
 • Geniş kitlelerin sevgisini ve beğenisini kazanmayı kolaylaştırır.
 • Kriz anlarının daha iyi ve kolay yönetilmesine yardımcı olur.
 • Marka bilinirliğini arttırır ve geniş kitleler tarafından tanınmayı kolaylaştırır.
 • Markanın faaliyet ve hizmetleri geniş müşteri kitlesine ulaştığında ticari kazançlarda ciddi artış görülür.
 • Müşteri, takipçi, kullanıcı veya basının ilgisini kaybetmemek için en verimli yöntemleri uygular.

Sadece ticari alanda faaliyet gösteren firmalar ve markalar değil, bireysel kişiler ve ünlüler de PR ajansları ile ortak çalışır. Örneğin bir müzisyen albümünü piyasaya sürmeden önce PR ajansı desteği alarak adından söz ettirebilir. Böylelikle albümün piyasaya çıkması daha fazla kişi tarafından duyulur ve sansasyon yaratabilir. Kişinin marka imajına ve hedeflerine göre farklı PR yöntemleri izlenebilir. Bu konuda işletmenizin veya bireysel markanızın ses getirmesini istiyorsanız alanında uzmanlardan oluşan PR ekibimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

PR Çalışmasının Avantajları Nelerdir?

Neden PR Danışmanlık Hizmeti Almanız Gerekir?

Neden PR Danışmanlık Hizmeti Almanız Gerekir?

Her işletmenin veya markanın PR danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyacı birbirinden farklı olabilir. Örneğin piyasaya yeni sürülmüş bir şirket için PR çalışmasının dijital reklam ve sosyal medya yönetimi gibi faaliyetlerle birlikte ilerlemesi gerekir. Çünkü reklam ve tutundurma faaliyetlerinin yanında çok göze sokulmadan yapılan PR çalışması marka imajını olumlu yönde destekler. Bu tür tanıtım ve adından söz ettirme ihtiyacı olan şirketleriniz için tecrübeli ekibimizden PR danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Öte yandan sosyal medyada veya ticari iş hayatında çeşitli sıkıntılar yaşamış markalar için farklı bir PR danışmanlık hizmeti gereklidir. Ticari alanda yapılan bir hatadan dolayı markanın adını kirletecek riskler varsa kriz yönetimiyle birlikte PR faaliyetleri yapılmalıdır. Markaların içinde bulunduğu mevcut koşullara göre hangi PR desteğine ihtiyaç duyduğuna işin uzmanları karar vermelidir. Bu konuda şirketinizi sektör rekabetinde ön sıralara geçirecek PR desteğini almak için deneyimli ekibimize güvenebilirsiniz.

PR Çalışması Sadece Markalara Özel Mi?

Ticari markalar için PR çalışmasının pek çok farklı yöntemi ve yol haritası vardır. Öte yandan PR danışmanlık hizmetleri sadece ticari alanda faaliyet gösteren şirketler için geçerli değildir. Bireysel kullanıcılar ve hatta markalar bile PR çalışması yaptırarak sektördeki rekabette adından söz ettirme imkânı elde edebilirler. Örneğin günümüzde sosyal medya fenomeni olmak isteyen kullanıcılar arasında da yüksek bir rekabet ortamı söz konusudur. Bu rekabet ortamında fark yaratmak için kişinin olumlu yönlerini ön plana çıkaracak PR çalışmaları yapılabilir. PR danışmanı fiyat konusunda her hizmette farklı bir işlem yapacağı için farklı ücretlendirmeler söz konusu olabilir.

İşletmelere Özel PR Çalışması

İşletmelerde PR çalışması sayesinde sistemli bir çalışma yürütülmesi mümkün olur. Markalaşma sürecinde olan bir işletmenin PR yani halkla ilişkiler faaliyetlerine mutlaka önem verilmelidir. Neticede PR çalışması olmadan işletmenin tüketiciler veya hedef kitle üzerinde bir etki yaratması mümkün değildir. Firmalara özel PR çalışması hizmeti veren ekibimiz, dijital pazarlama ve markalaşma alanlarında uzmanlara sahiptir. Böylelikle herhangi bir sorunla karşılaşmadan, işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun koşullarda PR danışmanlığı alabilirsiniz.

Firmanızın yükselme planına göre daha hızlı bir şekilde sonuç alabilmeniz için gerekli tüm hizmetler PR danışmanlığı ile kurulur. Şirketler piyasadaki ve sektördeki yüksek rekabet ortamında hızlı büyüme sonuçlarına ulaşabilmek için halkla ilişkiler desteğini arar. Reklam faaliyetlerinin yanı sıra halkla ilişkiler hizmetlerinde ilerleyen işletmelerin daha geniş müşteri kitlesine ulaştığı görülür. Ticari alanda ürün veya hizmet satışında şirket hedeflerini tutturmanın en pratik yollarından biri profesyonel PR desteğidir. Firmanıza deneyimli ekibimizden PR danışmanlık desteği alarak reklam dışında da ticari geri dönüşler ve kazançlar elde edebilirsiniz.

PR Çalışmasında Uygulanabilecek Yöntemler

Bir marka için uygulanacak PR çalışmaları, hedef ve stratejilere göre farklılık gösterir. Ticari markanın toplumsal olaylarda aktif bir rol alması ve yardımsever tutumu, hedef kitlede her zaman karşılık bulur. Ticari veya bireysel markanın, hedef kitle gözünde marka değerini arttırmasını sağlayan PR çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Genellikle PR çalışmalarında amaca göre izlenecek yöntemler şunlardır:

 • Müşteri, takipçi, yatırımcı, kullanıcı gibi hedef kitle üzerinde farkındalık yaratma
 • Hedef kitleyi bilinçlendirme ve aydınlatma
 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Marka sadakati oluşturma
 • Markayı büyütme ve geniş kitlelere ulaştırma
 • Marka ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri düzenleme
 • Markanın sektörü veya alanında önemli hayır işlerine imza atma
 • Markanın reklam organları dışında adından söz edilmesini sağlama
 • Word of Mouth yani ağızdan ağıza yöntemini kullanarak markanın imajını geliştirme
PR Çalışmasında Uygulanabilecek Yöntemler

Bu tür uygulamaların her biri alanında deneyimli PR uzmanlarının stratejik planlaması ile gerçekleşir. Dolayısıyla rastgele bir halkla ilişkiler çalışması yapmak beklenildiği gibi verimli sonuçlar yerine çok ciddi zararlara yol açabilir. Üstelik rakip şirket veya kişinin yaptığı başarılı bir PR çalışmasının aynısını tercih etmek garanti yol gibi gözükse de benzer sonuçları vermeyebilir.

Profesyonel PR Ajansı Hizmetleri

PR çalışması yapan firmalar arasında yer alan ajansımız bu sektörde işletme ve markalara profesyonel çözümler üretiyor. Halkla ilişkiler alanında eğitimlerini tamamlamış olan uzmanlar, her türlü marka ve işletme için PR desteği sunuyor. Eğer siz de markanızın değerini arttırmak istiyorsanız ekibimizle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz. İnternet üzerinden PR çalışması nedir, PR danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi almak dışında bizimle iletişime geçebilirsiniz. PR desteğinde güncel fiyatlar ve hizmet çeşitleriyle ilgili ekibimize danışabilirsiniz.

Size özel PR Danışmanlık Hizmeti almak için aşağıdaki iletişim formu ile bize ulaşın.