Danışmanlık şirketinin ne olduğu ve yaptığı iş Türkiye’de özellikle son yıllarda gelişim gösteren bir sektörün kapsamına girer. Muhasebeden markalaşma adımlarına kadar pek çok noktada danışmanlık şirketinden profesyonel destek alınması mümkündür. Danışmanlık şirketi gerçekleştirecek olan iş ve işlemlerin tüm prosedürlere uygun olduğundan emin olunmasını sağlar. Herhangi bir alanda uzmanlık sahibi olan kişiler, deneyimleri ve bilgi birikimleri doğrultusunda başvuran kişiye her noktada yardımcı olur. Danışmanlık şirketleri sayesinde muhasebe işlerinden pazarlama sektörüne kadar birden fazla alanda yardım almak mümkün hale gelir. İşletmeler için gelir getirici faaliyet planlamalarından eğitim danışmanlığına kadar geniş bir alanda danışmanlarla çalışılmaktadır.

Danışmanlık Nedir?

Danışmanlık tanımı yapılacak olursa çeşitli alanlarda uzmanlaşmış olan kişilerin o alandaki bilgi birikimi ve becerilerini karşısındaki kişi ve kuruluşa aktarmasıdır. Bir alanda uzmanlaşmış kişi olabileceği gibi kurumlar tarafından danışmanlık hizmetlerinin verilmesi mümkündür. Danışmanlık vasfına sahip olan kişi veya kişilerin yüksek tecrübe sahibi ve donanımlı olması büyük önem taşır. Danışmanlar tarafından hizmet veren kuruluşa yarar sağlanması ve tarafsız olunması büyük öneme sahiptir.

Yenilikçi fikirlerin benimsenmesinden hizmet verilen kişi ve kurumun çıkarlarının ön planda tutulmasına kadar pek çok nokta danışmanların sorumluluğundadır. Günümüzde iş temposunun yoğun olması ve süreç planlamasına yeteri kadar vakit ayrılamaması gibi durumlar danışmanlardan yardım almayı gerektirebilir. Zaman ilerledikçe danışmanlık hizmetleri kapsamına yeni sektörler girmekte ve hizmet yelpazesini genişletmektedir.

Danışmanlık Şirketi Ne Yapar?

Danışmanlık şirketinin yaptığı şeyler birbirinden farklı alanlarda ortaya çıkabilir. İşe alım süreçlerinde yardıma ihtiyacı olan birisi danışmanlık şirketine başvurarak süreci kendisi için daha kolay kılabilir. Bunun yanı sıra yatırımcıların fırsatları değerlendirmesine yardımcı olarak finansal anlamda destek sağlayabilir. Danışman kişi ya da kişiler talep ettiğiniz bir alanda profesyonel destek sunarak süreci çok daha kolay atlatmanızı sağlar. Gıda, aile işletmesi, inşaat sektöründen otomotive kadar farklı alanlarda danışman şirketlerden destek almak mümkündür.

Danışmanlık Hangi Alanlarda Alınır?

Danışmanlık alınan alanlar pek çok konu özelinde çeşitlenebilir. Danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler, hangi noktada destek almak istediklerini belirleyerek profesyonellerden yardım almaktadır. Danışmanlık alanları şu şekilde sıralanır:

 • Hibe ve Fon Danışmanlığı Hizmeti
 • Proje Yönetimi Danışmanlığı Hizmeti
 • Marka ve Patent Danışmanlığı Hizmeti
 • Üretim Danışmanlığı Hizmeti
 • İnsan Kaynakları Danışmanlığı Hizmeti
 • Pazarlama Danışmanlığı Hizmeti
 • Ar-Ge Danışmanlığı Hizmeti
 • İdari Yönetim Danışmanlığı Hizmeti
 • Uluslararası İşlemler Danışmanlığı Hizmeti
 • Finans ve Muhasebe Danışmanlığı Hizmeti
 • Satın Alma Danışmanlığı Hizmeti
 • Yönetim Danışmanlığı Hizmeti
 • Eğitim Danışmanlığı Hizmeti

Danışmanlık şirketi tarafından hizmet verilen alanlar, ihtiyaçlara bağlı olarak çok çeşitli konular içerebilir. Fakat en yaygın olanaları arasında KOBİ’ler tarafından talep edilen hizmetler gelir. Gerek iş yoğunluğu gerekse sürecin doğru şekilde planlanamamasından kaynaklı olarak danışmanlık hizmetleri büyük ölçüde fayda sağlar. İşletmelerin gelişimi ve izledikleri sürecin doğruluğu açısından danışman şirketlere sıklıkla başvurulur. İşletmenin mali planlamalarının yapılması veya nakit akışlarının dengelenmesi gibi faktörler, KOBİ’lerin başvurmasının temel nedenlerindendir.

Danışmanlık Şirketi Nasıl Seçilir?

Danışmanlık şirketinin seçilmesi ile alakalı olarak birtakım kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Alanında tecrübe sahibi kişilerden hizmet alabilmek için doğru şekilde araştırma yapılması gerekir. Danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken kriterler şunlardır:

 • Teknik Donanım: Alınacak hizmete bağlı olarak teknik donanıma duyulan ihtiyaç değişkendir. Hizmet alınacak şirketin teknik anlamda yeterli olması ve hizmet verdiği kuruluşlara yeterli düzeyde destek sunabilmesi önem taşır. Özellikle Ar-Ge çalışmaları gibi durumlarda test süreci ve laboratuvar ekipmanlarının sağlanması sürece katkı sağlar.
 • Referans: Danışmanlık hizmetlerinde şirket tarafından önceki tamamlanan hizmetler dikkate alınır. Birlikte çalışılacak olan şirketten referans listesi alınarak gerekli incelemeleri yapmak mümkündür.
 • Nitelikli Personel: İlgili konuda yardımcı olacak personellerin alanında yeterli donanıma ve tecrübeye sahip olması önem taşır. Danışmanlık hizmetlerinde uzman kadro, kilit role sahiptir. Personellerin özgeçmişlerinin değerlendirilmesi ve alınacak hizmet için uygunlukları kontrol edilir.
 • Organizasyon: Şirketlerin organizasyon yapısı hakkında fikir sahibi olunması, işlemlerin daha kolay yürümesini sağlar. Hizmetlerin birden fazla kişiden alınacağı durumlarda koordinasyonun nasıl sağlanacağı gibi kriterler danışman şirketle konuşulmalıdır.
 • Tecrübe: Sektörde tecrübe sahibi olan firmalarla çalışmak çoğu zaman daha avantajlıdır. Hizmetlerin yeterli olması ve beklentileri karşılaması açısından deneyim göz önünde bulundurulur. Danışman şirket seçilmeden önce ilgili alanda sunmuş olduğu hizmetler hakkındaki deneyimi değerlendirilmelidir.

Danışman Şirketle Çalışma Süreci Nasıldır?

Danışman şirketle çalışma sürecinin nasıl olduğu konusunda benimsenen çalışma prensipleri önem taşımaktadır. Şirketlerin izledikleri yola bağlı olarak farklı organizasyon tekniklerini görmek mümkündür. Danışman şirket seçilmeden önce ve seçildikten sonra sürecin işleyişi genel olarak şu şekildedir:

 • Hizmet alacak kişlerin ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz etmesi ve sorunların ne olduğunu önceden tespit etmesi gerekir.
 • Hizmet alınacak alan belli olduktan sonra şirket araştırmalarının yapılması ve kişilere ulaşılması gerekir.
 • Geçmiş dönemde danışmanlık hizmeti almış kişilerden referans alınabileceği gibi internet üzerinden yapılan araştırmalar doğrultusunda firmada karar kılınabilir.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde şirkete karar verildikten sonra danışmanlarla görüşülerek süreç hakkında daha detaylı bilgi alınabilir.
 • Kişilerin hangi hizmete ihtiyaç duyduğu net şekilde belirlenir ve iş sonucunda beklentilerin ne olduğu kararlaştırılır.
 • İş tekliflerinin detaylandırılmasının ardından şirket tarafından hem mali hem teknik açıdan bilgilendirme yapılır.
 • Kişi, gelen teklif doğrultusunda danışmanlık hizmeti almaya karar verdiğinde iki taraf arasında sözleşme imzalanarak süreç başlatılmış olur.
 • Sözleşmede belirtilmiş olan zaman dilimleri içerisinde işlemler tamamlanır ve sonucunda ise danışmanlar tarafından rapor hazırlanır.

Danışmanlık Şirketi ile Çalışmanın Artıları Nedir?

Danışmanlık şirketiyle çalışmanın avantajları sayesinde pek çok farklı noktada danışmanlık hizmeti almak isteyenler aradıkları desteği bulur. Danışmanlık şirketlerine başvurmanın avantajları şu şekilde sıralanır:

 • İnşaat, gıda, aile işletmesi ve tekstil gibi pek çok farklı sektörde çeşitli projeler gerçekleştirmek isteyenlere destek sunması,
 • Alanında profesyonel kişi veya kişilerin sahip oldukları tüm tecrübeleri karşısındakine aktarması,
 • Kişilerin sorunlarınan alternatif ve akılcı çözümler üretmesi,
 • İşletmelerin çıkarını düşünerek tüm hesaplamaları doğru şekilde yapması,
 • Süreç yönetimini tam zamanında ve doğru şekilde planlaması,
 • Uygulamalı ve sürdürülebilir projeler için başvuranlara her türlü desteği sağlaması.

Danışmanlık şirketleri belirlenirken somut anlamda fayda sağlayacak güvenilir kuruluşların seçilmesi önem taşır. Başarısız ve beklentileri karşılamayan uygulamalarla karşılaşmamak adına yerinde araştırmalar yapılarak kişi veya kurumlara maksimum fayda sağlanmalıdır. Her sektördeki hizmet özelinde doğru stratejiler belirlenerek hareket edilmesi, profesyonel danışmanlık hizmetlerinin temelini oluşturur.

En İyi Danışmanlık Şirketleri

En iyi danışmanlık firmaları konusunda oldukça detaylı araştırmalar yapılması, destek almak isteyenler için gereklidir. Çevreden referans alınarak danışmanlık şirketleriyle bağlantı kurulabileceği gibi bireysel araştırmalar doğrultusunda fikir sahibi olunması mümkündür. Türkiye’de faaliyet içerisinde bulunan danışmanlık firmaları incelendiğinde uluslararası anlamda kabul görmüş firmalara rastlanması mümkündür. Müşterilerin talep ettikleri hizmetler doğrultusunda alanında deneyim sahibi danışmanlık şirketleriyle çalışarak pek çok süreç doğru yönetilebilmektedir. Danışmanlık şirketlerinin yurt dışı ayağına bakıldığında ABD ve Avrupa’da oldukça önem verildiği görülmektedir. Özellikle işletmeler adına uzun vadede nitelikli bakış açıları geliştirilebilmesi için danışmanlık şirketi hizmetlerinden sıklıkla yararlanılır.

Yeni nesil dijital dönüşüm hikayenizi başlatmak için bizimle iletişime geçin

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:2A/13 - Koç Kuleleri - Çankaya/Ankara

Phone: 0(312) 945 8739

Web: Bize Ulaşın